Portugalsko: Pred týždňom vzorovo zaočkovaná krajina, dnes zavádza nové obmedzenia. Nákaza stúpa


25. novembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Krajina, ktorá bola prezentovaná aj niektorými slovenskými médiami ako „vakcinačný zázrak“,1 a ako dôkaz toho, že vakcinácia je nadmieru prospešná v boji s ochorením Covid-19, oznámila, že dnes zavedie nové protipandemické obmedzenia. Predpovede, ktoré uvádzali niektorí čitatelia pri informácii o portugalskom „vakcinačnom zázraku“, totiž, že celý „zázrak“ spočíva v tom, že vývoj nákazy je v Portugalsku oproti krajinám strednej Európy len oneskorený, sa začínajú napĺňať.

Portugalsko totiž včera hlásilo svoj najväčší denný počet nových prípadov nákazy koronavírusom od júla. Zaočkovaných je pritom 86 % obyvateľstva, ako pripomína tlačová agentúra AP.

Portugalská vláda pred siedmimi týždňami slávnostne zrušila protipandemické obmedzenia, ktoré boli spolu s írskymi a slovenskými tie najprísnejšie, pokiaľ sa týka návštevy bohoslužieb. Ako dôvod zrušenia obmedzení bola uvádzaná vysoká zaočkovanosť obyvateľstva – hrozbu nákazy teda vláda pokladala za slabšiu.

Generálne riaditeľstvo pre zdravie oficiálne hlásilo v stredu 3773 nových prípadov infekcie, 681 hospitalizovaných, 105 ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) a 17 úmrtí. Počet pacientov vyžadujúcich hospitalizáciu je najvyšší od septembra.

Lisabonská vláda uviedla, že vyhlásenie uzamknutia krajiny v najbližšom čase nepredpokladá. Ale to tvrdila aj slovenská vláda. Čas ukáže, aký dlhý čas je potrebný na „najbližší čas“.

A aké riešenie nárastu nákazy navrhuje vláda? Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva António Lacerda Sales vyhlásil, že na budúci týždeň začnú podávať posilňujúce dávky proti covidu ľuďom, ktorí predtým dostali jednodávkovú vakcínu od spoločnosti Johnson & Johnson – to je približne 250 000 ľudí. Úrady uvažujú, či začať očkovať deti vo veku 5 až 11 rokov. Príde ďalší „vakcinačný zázrak“? Zatiaľ to vyzerá tak, že spájať zázraky s vakcínami, namiesto s Bohom, sa príliš neosvedčilo.

BM

Zdroj: TASR, titulný obrázok – Flickr

1 https://www.postoj.sk/92812/ako-viceadmiral-v-portugalsku-zorganizoval-vakcinacny-zazrak


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!