Podpaľačský útok na gréckokatolícky chrám na predmestí Budapešti


17. apríla 2021
  Krátke správy - Cirkev

Začiatkom marca sa gréckokatolícky chrám v Budapešti – Gödöllő stal cieľom podpaľačského útoku, ktorý spôsobil materiálne škody v hodnote niekoľko desaťtisíc eur. Pri udalosti nikto nebol zranený. Páchatelia podpálili kostolné lavice a ikonostas posypali horľavým materiálom.

Miestny kňaz János Sivadó potvrdil, že k útoku došlo v pondelok 8. marca niekoľko minút po dvadsiatej hodine, pričom útok mal aj očitého svedka. Páchateľ z miesta činu utiekol. Správca farnosti zdôraznil, že útok bol nenávistným protikresťanským činom.

Podobný vandalizmus sa žiaľbohu celkom bežne vyskytuje v západoeurópskych a severoamerických krajinách, ale v Maďarsku je veľmi zriedkavý. V strednej Európe boli akcie proti kostolom zdokumentované vlani na jeseň, keď sa na katolícku Cirkev zamerali demonštranti „pro-choice“ v Poľsku.

Podľa arcidiecézy Hajdúdorog bol podpálený ikonostas posvätený minulú jeseň. V novembri 2011 bol položený základný kameň chrámu Svätého Kríža a stavba bola dokončená v roku 2013.

Arcibiskup Filip Kocsis vyzdvihol krásu sakrálnej budovy: „Na týchto ikonách panuje nádherný poriadok. Tento krásny chrám je sprostredkovaním božského poriadku.

Hoci väčšinu z 9,8 milióna obyvateľov Maďarska sú kresťania, iba malá časť (1,8 percenta) z nich sú gréckokatolíci.

MH

Zdroj: vasarnap.hu

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!