Pápež František na Slovensku


13. septembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Slovensko zažíva už štvrtú návštevu zástupcu Krista na Zemi za uplynulých tridsať rokov. Po troch návštevách dnes už svätého Jána Pavla II. poctil našu krajinu svojou návštevou pápež František. Na Slovensko dorazil včera, tzn. v nedeľu o 15:30, kedy ho na letisku M. R. Štefánika prijala prezidentka SR Zuzana Čaputová spolu s predsedom NR SR Borisom Kollárom a premiérom Eduardom Hegerom. Popri oficiálnych predstaviteľoch, ku ktorým okrem iného patrili aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok, primátor hlavného mesta Matúš Vallo, disident František Mikloško a, samozrejme, najvyšší predstavitelia slovenskej cirkvi, prišlo pápeža na letisko privítať aj niekoľko desiatok veriacich.

Ihneď po prílete pápeža sa na 12 minút rozozneli zvony katolíckych kostolov na celom Slovensku. Svätý Otec bol privítaný tradičným spôsobom – chlebom a soľou. Prezidentke bolo cťou, že mohla na Slovensku privítať Svätého Otca. „V dobe, v ktorej žijeme – poznačenej bolesťou, smútkom, rozdeľovaním spoločnosti, môže byť jeho príchod naozaj nápomocný k stmeleniu, zmiereniu a pokoju,“ nechala sa Čaputová počuť.

Sám argentínsky pápež po prílete do našej krajiny vyhlásil:

Som rád, že prvé stretnutie na Slovensku je s vami. Je dôkazom, že kresťanská viera je a chce byť v tejto krajine semienkom jednoty a kvasom bratstva. Cesta vašich komunít začala nanovo po rokoch ateistického prenasledovania, kedy bola náboženská sloboda znemožnená alebo tvrdo skúšaná. Potom konečne nastala sloboda,“ zdôraznil pápež. Dodal, že cirkvi teraz spája úsek cesty, na ktorom zakusujú, aké je krásne, ale aj ťažké žiť vieru. „Existuje totiž pokušenie znova sa stať otrokmi už nie nejakého režimu, ale ešte horšieho otroctva. Toho vnútorného otroctva.

A pokračoval:

Tu, zo srdca Európy, ma to núti sa pýtať, či sme my, kresťania, nestratili horlivosť ohlasovania a proroctvo svedectva?“

Pápež tiež ocenil význam solúnskych bratov, o ktorých vyhlásil, že „nám pomáhajú rozvíjať medzi sebou bratské spoločenstvo“.

Dnes sa hlava katolíckej Cirkvi stretne v areáli prezidentského paláca s osobnosťami nášho verejného života a to ako politického, tak aj kultúrneho a športového. Po Bratislave navštívi ešte ešte Prešov, Košice a Šaštín.

MG

Titulný obrázok – TASR

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!