Osobný lekár kardinála Tomka: Je až neuveriteľné, že taký človek sa narodil na Slovensku - Christianitas

Osobný lekár kardinála Tomka: Je až neuveriteľné, že taký človek sa narodil na Slovensku


10. augusta 2022
  Krátke správy

Jozef Halecký, ktorý bol dlhé roky dobrým priateľom a zároveň aj osobným lekárom zosnulého kardinála Jozefa Tomka, hovorí, že nikdy nikto mu nevysvetľoval pravdy viery tak, ako práve bývalý prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Nie je to však jediný dôvod, prečo je Halecký presvedčený, že to bol naozaj veľký človek.

“Zomrel môj dlhoročný priateľ a pacient, Jeho Eminencia kardinál Jozef Tomko. Každý rok prišiel na moju ambulanciu na kardiologické, angiologické a interné vyšetrenie, včítane podrobného biochemického vyšetrenia. Vyšetrenie trvalo vždy niekoľko hodín. Najprv sme prebrali všetky otázky, ktoré sme prežili za rok. Aj také otázky, o ktorých nehovorím s nikým a nikde. Aj teraz mám zimomriavky, o čom všetkom sme to mali odvahu hovoriť,” spomína na zosnulého kardinála aj lekársky riaditeľ Bardejovských kúpeľov, kardiológ a internista Jozef Halecký. Práve v týchto kúpeľoch zvykol kardinál tráviť letnú dovolenku, horúčava Ríma počas leta mu totiž nerobila dobre.

“Ani som netušil, že dokáže byť taký ľudský, otvorený a vtipný. Sľúbil, že príde aj tento rok na lekársku kontrolu, v auguste. Poznal som všetkých jeho doktorov, sestričky, opatrovateľov a spôsoby ich diagnostiky a liečby. Posledné roky sme plánovali, ako oslávime jeho 100 rokov. Vtedy sme sa tak ľudsky vždy smiali a vtipkovali,” zaspomínal si lekár, ktorý je presvedčený, že nebyť úrazu, 100 rokov by sa kardinál dožil.

“Mal také biochemické a cievne parametre, aké nemal ani jeden pacient. Ani jeden. Vždy som to hlboko študoval a krútil hlavou. A on mi vysvetľoval, že úprimná viera v Boha prináša aj také výsledky. A lásku Boha a náboženstvo mi vysvetľoval tak, že som to nikdy a nikde takto nepočul. Mohol som spoznať, aký veľký človek to bol, nielen ako mnohostranný funkcionár, ale aj geniálny človek svojimi presvedčivými názormi na Boha a náboženstvo. Nepoznám nikoho, kto by vedel tak rozumne, úprimne a presvedčivo vysvetľovať otázky z bežného života a z náboženstva. Vedel mi odpovedať aj také otázky, ktoré som sa bežne hanbil povedať. Bol to neuveriteľný velikán,” povedal Jozef Halecký.

“Veľká česť jeho životu a ešte väčšia vďaka a česť tomu, čo po sebe zanechal. Je až neuveriteľné, že taký človek sa narodil na Slovensku,” dodal osobný lekár kardinála Tomka.

MM

zdroj foto: Facebook Jozef Halecký

Najnovšie články

Vyvoláva Cirkev pocit viny a zbavuje nás odchod z Cirkvi výčitiek svedomia? Na tieto i ďalšie otázky odpovedal P. Józef Augustyn SJ

Najlepšou prípravou na manželstvo je príprava na dospelosť

Globálna konkurencia pre Krista

Týždeň na Slovensku