Odstúpil odvážny taliansky biskup

Paolo Amerio
30. októbra 2020
  Cirkev  

Mnohých včera zaskočila správa, ktorá sa rýchlo rozšírila sociálnymi sieťami. Bolo to krátke video diecézneho biskupa Mons. Giovanniho D‘ Ercole, biskupa diecézy Ascoli Piceno, v ktorom oznamuje svoje odstúpenie a odchod do kláštora. Biskup sa stal zvlášť známy, keď v apríli veľmi ostro apeloval na premiéra ohľadom obnovenia bohoslužieb.

„CIRKEV A KOSTOL NIE SÚ MIESTOM NÁKAZY! Nemôžeme rozširovať túto ideu. Nie je to vedecký fakt. Kto vám to povedal že kostol je miestom nákazy?! Naša skúsenosť nám hovorí, že kostol nie je miestom nákazy. Taká je moja skúsenosť biskupa. My sme seriózni ľudia, ktorým záleží na zdraví ľudí. Je právom ľudí ísť do kostola. Preto je zlovôľou a diktatúrou zakázať kult, lebo je to jedno zo základných práv. O tomto nemožno diskutovať. Ja som od začiatku povedal a tvrdil, že kostol nie je miestom nákazy.“

„DONÚTILI STE NÁS VYKONÁVAŤ POHREBY, AKO BY SME POCHOVÁVALI PSOV. ZOSNULÝCH sme len tak hádzali. Naši ľudia trpeli.15 ľudí na jeden pohreb. Nechajte nás, pretože my vieme, ako sa máme správať. My máme v našom srdci lásku k ľuďom. Nemyslite si, že naši kňazi sú povrchní. Videli ste toho kňaza, na ktorého prišlo 6 policajtov? Videli ste ako odvážne pracoval? My sme seriózni ľudia, preto hovorím „buď – alebo“. Neexistuje iná možnosť.“

„PRÁVO NA KULT NÁM MUSÍTE VRÁTIŤ. Ak nie, my si ho vezmeme späť.“

Boli to slová biskupa Ercoleho, ktorý prednedávnom oslávil svoje 73. narodeniny, teda by mu ostali ešte 2 roky do odchodu do dôchodku. Biskup vo svojom krátkom videu pozdrave, kde oznamuje svoje odstúpenie, ktoré odovzdal písomne pápežovi Františkovi 13. októbra, zdôrazňuje, že dospel do bodu, keď cíti, že nestačí byť biskupom a je potrebné sa utiahnuť do kláštora. Zároveň podčiarkol, že je to jeho osobné, slobodné rozhodnutie, čomu je ťažké uveriť po predošlých prípadoch biskupov, ktorých si pápež povolal do domu svätej Marty a následne im predostrel na podpis ich vlastnú rezignáciu.

Doobeda diecéza najprv negovala odstúpenie biskupa a na oficiálnych stránkach diecézy sa nenachádzali žiadne informácie. Následne sa objavilo ďalšie vyjadrenie biskupa, v ktorom oznamuje, že sa sťahuje do kláštora, kde sa bude venovať výlučne životu modlitby. Na poludnie informovalo už tlačové stredisko svätej stolice o prijatí odstúpenia biskupa pápežom Františkom, ktorý následne menoval za apoštolského administrátora biskupa Mons. Dominica Pompili, ktorý zohrával kľúčovú úlohu počas tzv. Panamazonskej Synody a bol jej silným hlasom. Neostáva nám nič iné, len sledovať ďalší vývoj situácie.