O tragédii v Stredozemnom mori


8. mája 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

24. apríla 2021 sa pri pobreží Líbye utopilo 130 migrantov, ktorým líbyjskí gangstri predali sen o svetlej budúcnosti v Európe (stojí v priemere 2 000 eur za osobu). Potopili sa tri vratké člny, ktoré obchodníci s ľudským tovarom poslali na smrť. Zoznam zodpovedných osôb je však dlhší. Údajne ich mohla líbyjská pobrežná stráž zachrániť, neurobila to však. Keby pri pobreží Líbye neboli lode mimovládnych organizácií, k tragédii by nebolo došlo.

V súčasnosti postup prepravy migrantov z Líbye do Talianska prebieha tak, že sú nasadení do člnov, ktoré aj za dobrého počasia sotva dokážu opustiť líbyjské teritoriálne vody. Tam ich už čakajú záchranné lode mimovládnych organizácií, ktoré ich dopravia do Talianska.

Tohtoročného 24. apríla tomu tak nebolo. Existuje veľa indícií, že „Ocean Viking“ medzinárodnej organizácie SOS Mediterranee čakal na člny, ale z neznámych dôvodov, štyri hodiny pred tragédiou, odplával na ďalšiu záchrannú misiu do Tuniska.

Tento jav sa nazýva „pull factor“ alebo „príťažlivý faktor“. Záchranné lode mimovládnych organizácií sa tak svojím spôsobom stali partnermi líbyjských gangstrov. Keby tieto lode pri líbyjskom pobreží 24. apríla neboli, nebolo by došlo k tragédii. Organizácie na tieto obvinenia odpovedajú tak, že zachraňujú ľudí, ktorí prišli do Líbye z oblastí poznačených vojnou a biedou, a sú držaní v neľudských podmienkach v líbyjských táboroch a v improvizovaných väzniciach.

Taliansky anarchista a inžinier Luca Casarini založil organizáciu Saving Humans, ktorá si prenajala loď „Mare Ionio“ a prispôsobila ju pre záchranné akcie. V auguste minulého roku malý dánsky tanker „Maersk Etienne“ zachránil 27 migrantov z potápajúcej sa lode a odplával na Maltu. Malťania otáľali a Dáni sa ponáhľali. Vtedy sa k nim priblížila Casariniho loď. Po dvoch dňoch obchodných rokovaní vzala na palubu migrantov a inkasovala od Dánov peknú sumu 125 000 eur. A priviezla ich do Talianska.

Hneď po uzavretí dohody poslal Casarini svojej organizácii SMS: „Zajtra pijeme šampanské.

MH

Zdroj: DoRzeczy

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!