Nový rektor Pápežského inštitútu pre rodinu navrhuje, aby Cirkev zmenila tvrdenia o rodine


24. septembra 2021
  Krátke správy - Cirkev

Nový riaditeľ Pápežského inštitútu pre rodinu Jána Pavla II., Philippe Bordeyne, o ktorom sme na portáli Christianitas písali v súvislosti s jeho ochotou podporiť požehnávanie homosexuálnych párov,1 najnovšie prišiel s ďalšou možnou inováciou. Týždeň po nástupe do funkcie urobil pozoruhodné vyhlásenie v rozhovore pre prestížny katolícky denník La Croix International, ktorý je anglickou mutáciou francúzskeho denníka La Croix, naviazaného na biskupskú konferenciu.

Philippe Bordeyne povedal: „My teológovia nemôžeme pokračovať v tvrdeniach o rodine, keď vidíme transformácie, ktorými dnes prechádza.“ Zároveň v rozhovore ohlásil novú éru zmien: „Sme v okamihu, ktorý je trochu podobný tomu, čo zažil John F. Kennedy v roku 1960, keď vyhral demokratickú nomináciu. V tom čase nevidel aj on inú možnosť, než naskočiť na palubu sveta, ktorý sa menil veľkou rýchlosťou. Domnievam sa, že v podobnej ére zmien sa nachádzame aj dnes. A pretože naša doba sa tak rýchlo mení, Cirkev musí byť pred tajomstvom rodiny pokornejšia.“

Na otázku redakcie, či už Cirkev nie je dostatočne pokorná, Bordeyne odpovedal, že „nie vždy bola taká pokorná, aby rozpoznala, že vo vytváraní rodín sa uskutočnili dôležité zmeny.“ A dodáva: „Tento nedostatok pokory sa podľa môjho názoru prejavuje v pokušení príliš zjednodušiť problémy súvisiace s rodinou a dať pripravené odpovede.“ Podľa neho: „Cirkev nemôže zakrývať oči pred spoločenskými zmenami, ktorých sme svedkami.“

Z povedaného plynie, že trvanie na tradičnej rodine a jej nerozlučiteľnosti, bolo zrejme nedostatkom pokory. Logicky potom jej deštrukcia a prispôsobovanie sa svetu, musí byť pokorou. Na základe tejto zvláštnej dialektiky sú bývalí odporcovia poslušnosti interpretovaní dnes ako „pokorní“ a súčasní odporcovia bývalých neposlušných odporcov, ako aj bývalí (už mŕtvi) odporcovia bývalých neposlušných odporcov, ako „pyšní“. Poslušnosť a pokora sa tak stávajú synonymami pritakávania najaktuálnejšiemu vývoju. Kedysi sa takýto postup nazýval konjukturalizmom a v ľudovej reči chameleónstvom.

Katolíkom, ktorí sa utešovali, že po strate všetkých istôt im ponechajú progresívni spolubratia aspoň tú rodinu, zrejme nastanú trpké chvíle.

BM

Zdroj: LifeSiteNews, titulný obrázok – wikimedia commons

1 https://www.christianitas.sk/buduci-rektor-papezskeho-institutu-rodiny-suhlasi-s-pozehnavanim-homosexualov/


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!