Nigel Farage: Popularita Viktora Orbána bude narastať -

Nigel Farage: Popularita Viktora Orbána bude narastať

Mikuláš Hučko
20. júla 2020
  Politika

Ak Európska únia nebude ochotná vypočuť požiadavky Maďarov týkajúce sa väčšej nezávislosti členských štátov, výsledkom odporu Bruselu môže byť iba to, že popularita Viktora Orbána medzi voličmi jeho krajiny bude naďalej rásť, uviedol britský politik Nigel Farage, niekdajší predseda UKIP,  v rozhovore s Danube Institute na youtube.

Neplánoval, že sa stane politikom

Farage už na začiatku rozhovoru prezradil, že v mladom veku nemal vôbec v pláne vstupovať do politiky, hoci ju sledoval v každodenných správach a fascinovala ho a vždy, keď mal na to príležitosť, rád diskutoval o akejkoľvek téme.

Napriek tomu, že jeho osobným hrdinom bola Margaret Thatcherová, ktorú spočiatku všetci podceňovali, predsa len sa rozhodol pre obchodnú kariéru a začal pracovať v jednej veľkej medzinárodnej obchodnej spoločnosti.

Povolanie do politiky pocítil, keď Spojené kráľovstvo podpísalo Maastrichtskú zmluvu, pretože mal pocit, že Európska únia sa skôr či neskôr stane centralizovanou tyranskou superveľmocou, ktorá nebude brať ohľad na vôľu svojich občanov. „Základom európskeho projekt už od Rímskej zmluvy o fungovaní Európskej únie podpísanej v roku 1957, vždycky bola realizácia stále užšej politickej únie. Všetko je to o budovaní superveľmoci,“ povedal.

Podľa neho Orbánove požiadavky, aby Brusel dal väčšiu moc, väčšiu súdnu nezávislosť členským štátom, a aby im umožnil prijímať vlastné rozhodnutia o univerzitách či o čomkoľvek inom, vyústi do toho, že čím viac to bude požadovať a čím menej s ním bude Brusel súhlasiť, tým bude Orbán populárnejší  u maďarských voličov.

Farage to vidí tak, že Európa sa v ekonomických záležitostiach rozdelila pozdĺž severojužnej osi, zatiaľ čo medzi Východom a Západom je napätie v kultúrnych otázkach.
Pridržiavanie sa Viktora Orbána kresťanským hodnotám v Maďarsku a jeho odhodlanie zachovať národnú identitu a obavy ohľadom etnickej migrácie sú úplne v protiklade s tým, čo hovoria nemeckí, francúzski, belgickí či iní politickí predstavitelia.

Podporuje populizmus

Farageho nazval populistom José Manuel Barroso, vtedajší predseda Európskej komisie, pred desiatimi rokmi, a zapáčilo sa mu to. Hovorí, že všetkými desiatimi podporuje populizmus, pretože to nie je nič iné než vyjadrenie rozumnej túžby, aby ľudia sami spravovali svoje veci, obnovili fungujúcu demokraciu proti centralistickej byrokracii a zachovali svoju národnú identitu.

Populizmus sa stáva veľmi populárnym. A ak populizmus či populistická vlna znamená, že ľudia v ich mestách a dedinách čoraz viac chcú vziať svoj osud do vlastných rúk, že chcú fungujúcu demokraciu a nie centralizovanú byrokraciu, potom ho môžem iba podporovať, vysvetlil.

„Populizmus je pre mňa vyjadrením potreby, aby sa národný štát stal základným kameňom spoločnosti, ktorému treba byť verný, udržiavať ho a v čase krízy brániť, pretože cítime, že je náš a sa s ním stotožňujeme. Je to prirodzený a normálny pocit,“ uviedol. Čo je zlé, pokračuje, je snaha zhora ľuďom vnucovať nové vlajky, nové hymny, nové symboly a žiadať, aby sme sa modlili k falošným bohom. A o tom je celý boj. Hovorí, že fungujúce národné štáty, ktoré úprimne chcú medzi sebou obchodovať a spolupracovať, je oveľa plodnejší, konštruktívnejší a obohacujúcejší a pokojnejší spôsob než budovanie superštátu.

Podľa neho cieľom európskeho projektu bolo vždycky dosiahnutie čoraz užšej politickej únie, a vláda nevolených byrokratov vždy vedie k vážnym zlomom. Európu rozdeľovali na dvoje hospodárske problémy pozdĺž osi sever – juh, zatiaľ čo kultúrne otázky viedli k rozporom medzi východnými a západnými krajinami.

Aj ďalšie členské štáty sa pokúsia vystúpiť

Toto všetko pravdepodobne povedie k ešte väčšej centralizácii, v dôsledku ktorej aj ďalšie členské krajiny sa budú pokúšať o vystúpenie – vysvetľoval.

Podľa Farageho je nemysliteľné, aby sa EÚ niekedy sama zreformovala, takže je to len otázka času a skôr či neskôr sa zrúti.

Farage vyjadril svoj názor aj na nadchádzajúce voľby v Spojených štátoch. Vysvetlil, že Joe Biden je za výrazné skresanie financií pre políciu, ale ak priemerný Američan vidí, že do Bieleho domu sa môže dostať taký prezident, ktorý zdanlivo nemá nič vo svojich rukách, a ktorý je ľahko ovplyvniteľný krajne ľavicovou, antipolicajnou a anarchistickou lobby, ktorá vystavuje ohromnému riziku jeho osobnú bezpečnosť i bezpečnosť jeho detí, pričom sa nezaoberá ani ochranou súkromného majetku, vtedy Donald Trump opäť získa srdcia americkej strednej triedy.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Koniec tridentskej sv. omše v americkom Marylande? Niektorí katolíci sú z rozhodnutia Vatikánu smutní, iní nie

Rozhodne sa Poľsko pre deportácie ukrajinských mužov na Ukrajinu?

Kostnický koncil – náhľad do jeho obradov a liturgických úkonov

USA: Ďalšia konvertitka na katolicizmus z radov populárnych influencerov