Netanjahu využíva koronavírus k potláčaniu opozície


15. septembra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, obvinený z viacerých podvodov, ktorý čelí masovým demonštráciam nenecháva nič na náhodu. Aby oslabil protesty, izraelská vláda ovplyvnená Netanjahuom schválila v celom Izraeli trojtýždňovú karanténu, ktorá vstúpila do platnosti od piatku 11.9.2020. Bližšie podrobnosti ešte nie sú známe, turisti, ktorí by chceli navštíviť Izrael by mali ale zbystriť pozornosť. Pokojne sa môže stať, že ich cesta do Svätej zeme bude plná negatívnych zážitkov.

Netanjahua kritizovali aj za nezvládnutie boja s pandémiou koronavírusu, podľa varovania izraelských expertov by zdravotný systém krajiny nemusel zvládnuť nárast ťažkých prípadov ochorenia, ak vláda neprijme dostatočne razantné opatrenia.

Podľa The Times of Israel už dnes je zrejmé, že Izraelcom bude obmedzený pohyb, nebudú môcť odísť viac ako 500 metrov od domova, s výnimkou nákupov. Uzavrú sa školy, nákupné strediská, hotely a rušia sa všetky voľnočasové aktivity. Supermarkety a lekárne ostanú otvorené a fungovať bude aj dodávková služba. Vonku sa môže stretnúť nanajvýš 20 ľudí, vnútri 10.

Netanjahu tvrdí, že Izrael zažíva prudký nárast prípadov nákazy a miernejšie opatrenia nepriniesli žiaden výsledok. V sobotu sa v Izraeli potvrdilo približne 4200 nových prípadov nákazy, nakazených je 38000 Izraelcov, v posledných 24 hodinách umrelo 26 ľudí. V Izraeli s 9 miliónmi obyvateľov je potvrdených 152000 nakazených, zomrelo 1103 ľudí.

Bojom proti koronavírusu Netanjahu eliminuje aj napätie v spoločnosti a demonštrácie, cieľom ktorých je odstránenie Netanjahua od politickej moci a postavenie pred súd za podvody, ktorých sa v minulosti dopustil.

BK