Nemecko už teraz praská vo švíkoch kvôli nadmernému počtu prichádzajúcich „utečencov“ - Christianitas

Nemecko už teraz praská vo švíkoch kvôli nadmernému počtu prichádzajúcich „utečencov“


26. septembra 2022
  Krátke správy

Jeseň prináša Nemecku ďalšiu krízu – je ňou exponenciálne rastúci počet migrantov. Viaceré spolkové krajiny, na čele s Bavorskom, majú problém ubytovať viac ľudí, písal v sobotu portál denníka Die Welt.

V súvislosti s mnohými príčinami súčasných kríz, ako sú ceny plynu, vojna na Ukrajine a nedostatok energie, sa nemeckým obciam črtá ďalší problém: počet utečencov z krízových regiónov: Irak, Afganistan alebo Sýria je opäť na vzostupe,“ – uvádza denník.

Ilustračný obrázok, zdroj: flickr.com

Do konca augusta prišlo len do Bavorska 58 000 migrantov (toto číslo pritom nezahŕňa vojnových utečencov z Ukrajiny). To je päťkrát viac ako v rovnakom období minulého roka. Podľa bavorského ministerstva vnútra je v súčasnosti v siedmich prijímacích centrách a hromadných ubytovacích zariadeniach, kde sa rozhoduje o azyle a ďalšom ubytovaní, obsadenosť 108 % a trend je stúpajúci. Tí, ktorí môžu zostať v Nemecku, majú problém nájsť si miesto v niektorom z ubytovacích centier pre utečencov. Tieto zariadenia sú totiž v Bavorsku už obsadené na 93 percent.

Tento rastúci počet ľudí zasahuje systém, ktorý je už z veľkej časti vyťažený,“ komentuje Markus Pannermayr (CSU), starosta mesta Straubing v Dolnom Bavorsku a predseda Bavorského zväzu miest. Dodáva, že obce a úrady sociálnej starostlivosti sú zaťažené energetickou krízou a starostlivosťou o utečencov, ktorí sa už nachádzajú v Nemecku. Len počet registrovaných Ukrajincov odhaduje nemecké ministerstvo vnútra na viac ako 990 000.

Pannermayr požaduje od spolkovej vlády väčšiu finančnú podporu a koordináciu. Minulý týždeň poslali bavorské organizácie kancelárovi Olafovi Scholzovi list, v ktorom ho žiadajú o „prísnejšiu (…) kontrolu prijímania migrantov do Nemecka“ a tvrdia, že utečeneckú krízu podobnú tej z roku 2015 teraz sprevádzajú ďalšie problémy.

Minulý týždeň vyzval predseda Nemeckého zväzu miest Markus Lewe na urýchlené usporiadanie samitu, na ktorom by sa zúčastnili spolkové krajiny a miestne orgány, pretože v oblasti ubytovania sú „úzke miesta“, uvádza denník Die Welt.

K 31. júlu tohto roka nemecká polícia zistila celkovo približne 36 000 prípadov nelegálneho prekročenia hraníc. V januári vstúpilo do krajiny nelegálne 4 400 ľudí, potom sa ich počet každý mesiac zvyšoval a v júli ich bolo 6 900.

Podľa odhadov ministerstva vnútra majú na túto situáciu veľký vplyv migranti, ktorí sa do Nemecka dostali nelegálne cez Balkán alebo Grécko a následne pricestovali lietadlom. MZV predpokladá, že počet žiadostí o azyl bude naďalej rásť. Od začiatku tohto roka do konca augusta zaregistroval Spolkový úrad pre migráciu a utečencov celkovo 115 400 prvých žiadostí.

MH

Zdroj: PAP, ilustračný obrázok – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Byzantský mystik Gregor Palama vo svetle katolíckej viery (Druhá časť)

Nominalizmus a jeho důsledky – VI

Slovenský konzervativizmus už nepotrebuje diskusie, potrebuje kontrarevolúciu

Katolícky ateizmus – najnebezpečnejšia forma modernizmu?