Na Orave slúžili na Nový rok verejné sväté omše


2. januára 2021
  Krátke správy - Cirkev

Podľa medializovaných správ sa najmenej v dvoch farnostiach, napriek vládnemu zákazu, slávili verejné sväté omše. Sväté omše boli slúžené v obci Liesek a Habovka na Orave. V obci Liesek si miestny dobrovoľný informátor celú akciu nahral na telefón a podal podnet na políciu, aby vyšetrila, prečo táto situácia nastala. V obci Habovka vysielali svätú omšu naživo cez miestnu televíziu, a preto dobrovoľný informátor zaúradoval aj v Habovke.

Polícia v Trstenej danú vec prešetruje a potvrdila, že eviduje v súčasnosti dve oznámenia, ktoré poukazujú na to, že sa 1. januára 2021 v dopoludňajších hodinách slúžili sväté omše. Slávenie svätej omše v Lieseku potvrdil aj správca farnosti Štefan Piták, uviedol, že „dostal od trstenského dekana Juraja Spuchľáka informáciu, že sväté omše sú v okrese Tvrdošín povolené na dnes ráno.“ Na omši sa zúčastnilo približne 200 ľudí a dodržiavali pritom protiepidemické opatrenia.

Podľa slov dekana Štefana Pitáka: „Biskup Ján Kuboš sa dohodol s regionálnou hygieničkou ešte pred zákazom od hlavného hygienika zo štvrtka večer. Konzultoval som to s biskupským úradom a dostal som pokyn, že dopoludnia omše môžu byť. Potom máme kostoly zatvoriť. Telefonicky som to oznámil správcom farností. Tam, kde som sa nedovolal, som poslal e-mail.“

Stanovisko poskytla aj regionálna hygienička Mária Varmusová, ktorá tvrdí, že žiadne sv. omše nepovoľovala: „Povedala som, aká je situácia, ak si to nejako zle vysvetlil, tak za to nemôžem. Sme dospelí, každý musí niesť zodpovednosť za to, čo robí.“ Čitatelia sa teraz môžu rozhodnúť, či budú veriť tvrdeniam regionálnej hygieničky Márii Varmusovej alebo biskupovi Jánovi Kubošovi.

Záverečné stanovisko k tomuto prípadu nakoniec zaujme RÚVZ v Dolnom Kubíne, ktorý má právo udeliť vinníkovi niekoľkotisícovú pokutu.

BK

Zdroj: myorava.sme.sk

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!