More plné jednorazových rúšok -

More plné jednorazových rúšok


8. apríla 2021
  Krátke správy

Medzi mnohé príznaky šialenstva doby, v ktorej žijeme, môžeme pridať aj tento. Hovoria o tom niektoré reportáže, ktoré nám vyrazia dych.

Zábery zverejnené BBC ukazujú, že rúška vyhadzované do mora namiesto toho, aby boli hodené do odpadu a správne zlikvidované, plávajú na koralových útesoch neďaleko filipínskeho hlavného mesta Manila. Podľa odhadu Ázijskej rozvojovej banky počas obdobia vrcholiacej epidémie Covid-19 mesto vyprodukovalo až 280 ton sanitárneho odpadu navyše, väčšina z neho skončila vo vode.

Environmentálne skupiny, ktoré varujú, že plast obsiahnutý v tvárových rúškach sa rozkladá a spotrebováva ich morská fauna, vyzývajú filipínsku vládu, aby zlepšila nakladanie so sanitárnym odpadom a predišla ďalšiemu znečisťovaniu morí.

Howard Johnson z BBC sa pripojil k potápačom z potápačského centra Anilao, skupiny, ktorá podporuje udržateľný morský cestovný ruch v juhovýchodnej Ázii.

Video zhotovené Howardom Johnsonom a Virmou Simonetteovou zobrazuje katastrofu spôsobenú rúškami vyhadzovanými do mora. Problém sa však týka celého sveta, vrátane Stredomoria. Pred slávnymi plážami francúzskeho Azúrového pobrežia, ako sú Cannes alebo St. Tropez, potápači pokračujú vo vyťahovaní rúšok, rukavíc a fliaš s dezinfekčnými prostriedkami.

Laurent Lombard, potápač a zakladateľ neziskovej organizácie Opération Mer Propre (operácia Čisté more), volá na poplach. Počas operácií čistenia mora skupina urobila šokujúci objav. „Čoskoro“ – poznamenal člen skupiny – „môže byť v mori viac rúšok ako medúz.

Julie Hellecová, hovorkyňa Opération Mer Propre, pre CNN povedala, že za pätnásť rokov potápania nikdy nič také nevidela. Hellecová odhaduje, že covidový odpad pozbieraný počas čistenia mora tvorí asi päť percent z celkového odpadu, ktorý Opération Mer Propre zvyčajne zhromažďuje, ale organizácia si myslí, že jeho podiel môže rýchlo vzrásť.

Problém, ako sme povedali, je globálny. Koncom februára vedúci predstavitelia organizácie Oceans Asia so sídlom v Hongkongu odsúdili „masy chirurgických masiek na pobreží“ na ostrovoch Soko.

Keď zrazu budete mať sedem miliónov osôb, ktoré nosia jednu alebo dve masky denne, množstvo vytvoreného odpadu bude značné,napísali na svojom webe.

Počas pandémie sa produkcia masiek dramaticky zvýšila. Podľa nedávnej štúdie v časopise Environment, Science & Technology sa každý mesiac použije 129 miliárd rúšok a 65 miliárd rukavíc. Nick Mallos, riaditeľ neziskovej organizácie Ocean Conservancy označil tieto množstvá za „ohromujúce“.

Bohužiaľ“ – hovorí Mallos – „odpad putuje“ a maska odhodená na kraji cesty alebo do potoka môže ľahko skončiť v mori.

Ekosystémy a morský život majú teraz nových nepriateľov. Okrem tašiek a mnohých ďalších plastových predmetov máme teraz aj rúška, ktoré ľudia používajú a vyhadzujú.

MH

Zdroj: aldomariavalli.it, oceanasia.org

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Vatikán už vie, ako presadiť svätenie žien na diakonky: Schválila by si ho každá miestna cirkev zvlášť. Pripúšťa to podsekretárka Synody, sestra Becquartová…

Modlitba za pápežovu smrť? Nič nové v dejinách Cirkvi…

Terapeutické účinky latinského jazyka (Prvá časť)

Pápež František v najnovšom rozhovore o tzv. popieračoch klímy: „Sú hlúpi…“ Ospravedlní sa podobne ako biskup, ktorý to isté povedal o Bidenovi?