Lockdownový Québec – orwellovská nočná mora - Christianitas

Lockdownový Québec – orwellovská nočná mora

Matej Gavlák
9. februára 2022
  Spoločnosť  


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Zdroj youtube.com

Svet obleteli zábery nahnevaných kanadských kamionistov, ktorí svojimi kamiónmi doslova zablokovali hlavné mesto Kanady. V správe k týmto udalostiam sme v predchádzajúcom príspevku uviedli:

Konvoj nákladiakov, ktorý ochromil Kanadu, začal ako protest šoférov proti povinnému očkovaniu, ktoré je nutné, ak chcú šoféri prekračovať americko-kanadské hranice. Nezaočkovaní šoféri by po príjazde do Kanady museli ísť do karantény. Avšak protest sa veľmi rýchlo rozrástol na akési mohutnejšie hnutie, ktoré požaduje aj odstránenie všeobecnejších proticovidových nariadení…“1

Netreba sa im čudovať. Kanadské – a zvlášť québecké – „opatrenia“ proti covidu sú ako z dystopického hororu a frankofónnej oblasti sa v tomto vyrovná asi už len Austrália. Akými opatreniami si teda za posledné dva roky obyvatelia Québecu museli prejsť (a stále nekončiacimi)?

Krajina lockdownov

Kanada je známa tým, že je to štát s jednými z najprísnejších karanténnych nariadení na svete, ktoré sa navyše neustále opakujú. Jej frankofónna časť, štát ležiaci na samom východe krajiny – Québec – je potom absolútnym šampiónom v zavádzaní opatrení a len keď si rozoberieme tamojšiu situáciu na drobné, zistíme, ako zle na tom obyvatelia vlastne sú. Z posledných 22 mesiacov bol Québec v lockdowne 13 mesiacov. Tento stav zahrňoval predovšetkým zatvorené obchody a nariadenia, ktoré obmedzovali ľudí v osobnom kontakte medzi sebou. V roku 2021 bolo pritom 85 % québeckej populácie už zaočkovanej, no napriek tomu je situácia v tejto oblasti z mesiaca na mesiac horšia a horšia.

Keď Kanadu v roku 2020 zasiahla covidová kríza, Québec okamžite zaviedol masívny a úplný lockdown, čím sa mala „vyrovnať krivka“. Školy a obchody však neboli zavreté týždne, ako sa sľubovalo, ale z týždňov sa stávali postupne mesiace. V tej dobe prišla vláda s novým nariadením – potlačila všetky demokratické hlasovania v parlamente a začala vládnuť pomocou dekrétov.2 A to platí dodnes.

Pre tých, čo by nevedeli: dekréty sú štýlom vládnutia, ktorý umožňuje rýchle a nesporné vyhlásenie zákona jednou osobou alebo skupinou a používajú ho predovšetkým diktátori, absolútni monarchovia a vojenskí vodcovia.

V januári 2021 potom zaviedla vláda v Québecu ďalší úplný lockdown, ktorý trval celých päť mesiacov (!) a skončil sa až na prelome mája/júna.3 Kto sa behom tohto času objavil vonku po ôsmej hodine večer, toho zastavila polícia a udelila mu pokutu. Ľudia boli teda viac ako dvadsať týždňov nepretržite držaní vo svojich domácich väzeniach.

Postupom času však začali médiá hovoriť o novej spáse menom vakcína. „Experti“ v rôznych reláciách vysvetľovali, že na úplné zrušenie obmedzení bude postačovať 70 % zaočkovanosť, ktorá zaručí spoľahlivú kolektívnu imunitu. Obyvatelia liberálneho Québecu sa na novú medicínku nahrnuli v húfoch a dnes je zaočkovaných 86 % frankofónnych Kanaďanov,4 čo predstavuje jednu z najvyšších zaočkovaností na svete.

Samozrejme, sľúbené uvoľňovanie opatrení neprišlo – objavil sa totiž nový delta variant. Napriek faktu, že bolo v krajine už zaočkovaných takmer 9 z 10 ľudí, vláda prijala zákon, podľa ktorého ste sa museli v prevádzkach preukazovať vakcinačným pasom. Médiá prijali tento nový nápad s nadšením. „La passeport vaccinal, c’est la liberté!“ (Vakcinačný pas je sloboda!), hlásali napríklad miestne novinové titulky. Tí, ktorí nesúhlasili, boli umlčiavaní a ostrakizovaní. A – „svete čuduj sa“ – o niekoľko mesiacov bol Québec opäť v tvrdom lockdowne, aj napriek zaočkovanosti a pasom. Lebo omikron.5

Mimoriadne varovanie“

31. decembra 2021 bol Québec azda jediným miestom na svete, ktoré opäť zaviedlo celoštátny lockdown. Vláda pritom priznala, že nedisponuje žiadnymi údajmi o tom, či je veľké zatváranie ekonomiky a spoločnosti vôbec účinné. Nehovoriac o tom, že omikron sa už aj vo vedeckej komunite tzv. hlavného prúdu považuje za veľmi mierny variant. Už pred 31. decembrom však boli podmienky pre vstup do krajiny – i pre Kanaďanov samotných – veľmi zvláštne. Prichádzajúci do Kanady museli byť v štátnej karanténe niekoľko dní, kým im konečne neprišlo potvrdenie o negatívnom teste. Negatívne testy z iných krajín sa nebrali vôbec do úvahy a prichádzajúci sa sťažovali na zlé podmienky v štátnych karanténnych zariadeniach.6

Ale vráťme sa späť k prelomu rokov. Aby ľudia náhodou na Silvestra nezabudli, že žijú v orwellovskej nočnej more, vláda im to pripomenula tým najbizarnejším spôsobom v celých dejinách Québecu. Jednak im prišla správa na mobil. A podobnú správu tiež dokonca vysielali v miestnych televíziách – program bol náhle prerušený a na obrazovkách sa objavil varovný text, ktorý bol tiež čítaný nahlas. Prečítaniu textu predchádzal zvláštny pišťavý zvuk, ktorý mal obyvateľstvo upozorniť na „Emergency Alert“ (Mimoriadne varovanie), ktoré sa malo práve odvysielať (niečo podobné bolo zobrazené v sci-fi sérii Black Mirror). Ľuďom prišli tiež smsky s týmto textom:

Správa Québeckej vlády: dnes večer vojde do platnosti zákaz vychádzania v celom Québecu. Medzi 22:00 a 05:00 je zakázané nachádzať sa mimo svojho príbytku, či majetku. Je zvýšený počet policajných hliadok. Pre viac informácií navštívte webové stránky quebeckej vlády.“

Užívateľ Rene Ritchie k tomu na Twitteri napísal: „Aj tak som von nešiel, ale vďaka za desivé mimoriadne varovanie, Québec!7

Niektoré z komentárov pod príspevkom potom hovoria, že „skoro som zinfarktoval“, „vyznelo to ako okupácia“, či „trochu divné čítať ,zvýšený policajný dohľadʻ, ako keby bola vojna, alebo šlo o krajinu sovietskeho bloku, heh. Nekýchajte s otvorenými oknami, oni sa pozerajú!“ „Desivé mimoriadne varovanie“ je vskutku vhodný opis celej situácie, veď posúďte sami (snímka z twitterového účtu R. Ritchieho, nachádza sa v komentároch):

Zdroj: twitterový účet R. Ritchieho

Québec teda začal nový rok v ďalšom lockdowne a štát sa má postupne otvárať až tento mesiac. Čo všetko bolo v provincii zakázané navštevovať (podotýkame, že pre plne zaočkovaných a s vakcinačným pasom)? Všetko.8 Doslova. Zakázané/zatvorené boli:

– všetky súkromné stretnutia;
– všetky verejné podujatia;
– všetky reštaurácie, bary a kasína;
– všetky pietne miesta (pohreby sú obmedzené na 25 osôb);
– všetky telocvične boli zatvorené, mimoškolské aktivity zrušené, väčšina športových aktivít zakázaná;
– všetky školy boli zatvorené do 17. januára, mládežnícke športy zakázané;
– všetky kúpele a sauny boli zatvorené.


Povinnosť nosiť rúško na všetkých verejných miestach. Školáci vo veku od 6 rokov museli nosiť rúška v škole po celý čas, a to aj počas telesnej výchovy. Očkovacie pasy boli potrebné pre väčšinu vonkajších aktivít, ako sú napríklad lyžiarske strediská.

Po tom, čo bolo ľuďom povedané, že ich vakcína oslobodí, následne, že ich vakcinačné pasy oslobodia, ani plne zaočkovaní nie sú „slobodní“. Hoci sa vo februári (po mesiaci!) začína frankofónna Kanada otvárať, skúsenosti ukazujú, že ani tento lockdown nemusel byť ten posledný.

Takí nezaočkovaní sú potom v Québecu doslova lovná zver, ktorá za toto všetko môže. Naváža sa do nich premiér, navážajú sa do nich médiá a nimi ovplyvnení sa do nich neraz navážajú aj bežní ľudia. Len nedávno sme priniesli správu o deťoch, ktorým v jednej talk show tlieskala celá sála, lebo sa vyjadrili, že by nezaočkovaných ľudí nahlasovali polícii.9

Vláda Québecu pritom zvažovala uvaliť na nezaočkovaných zvláštnu daň, ale napokon zmenila názor10 – azda aj kvôli protestom šoférov kamiónov, ktoré zaujali doslova celý svet. Vládni predstavitelia uviedli, že „nechcú Québec rozdeľovať“, čo znie po všetkom, čo nezaočkovaným ľuďom robili, ako nepodarený vtip. Vakcína možno nie je až taká sloboda.

1 https://www.christianitas.sk/kanadski-soferi-kamionov-planuju-v-protestoch-pokracovat/

2 https://montrealgazette.com/opinion/opinion-the-dangers-of-governing-quebec-by-decree

3 https://www.cbc.ca/news/canada/montreal/quebec-announcing-lifting-of-covid-measures-1.6030812

4 https://www.quebec.ca/sante/problemes-de-sante/a-z/coronavirus-2019/situation-coronavirus-quebec/donnees-sur-la-vaccination-covid-19

5 https://nypost.com/2021/12/20/quebec-goes-into-lockdown-over-omicron-surge/

6 https://www.youtube.com/watch?v=OxewIciTUoE

7 https://twitter.com/reneritchie/status/1477064935402356741

8 https://www.nytimes.com/2021/12/31/world/americas/quebec-new-years-eve-curfew.html

9 https://www.christianitas.sk/talkshow-v-quebecu-oslavuje-skolopovinne-deti-za-udavanie-nezaockovanych-ludi-policii/

10 https://montreal.ctvnews.ca/quebec-scraps-proposed-tax-on-the-unvaccinated-announces-gyms-and-spas-can-reopen-1.5762751


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!