Koniec idolu ľavičiarov?

Bogdan Dobosz
4. apríla 2019
  Politika  

O sedem mesiacov budú v Kanade voľby, s ktorými sa spája nádej na koniec éry Justina Trudeaua. Jeden z „najprogresívnejších“ premiérov na svete je podozrivý zo zasahovania do výkonu spravodlivosti a zo snahy skryť korupčné škandály vládnucich liberálov.

Ide o.i. o aféru SNC-Lavalina, ktorá už dva mesiace kazí obraz tohto „anti-Trumpa“ Severnej Ameriky. Je iróniou osudu, že Donald Trump v tom istom čase slávi svoj triumf, pretože všetky obvinenia vznesené proti nemu z údajnej spolupráce s Rusmi sa ukázali ako nepodložené.

Kanada teraz žije odhaľovaním politických tlakov a vyšetrovaním úplatkov. Najavo vychádza škandál, ktorý môže potopiť nielen vládnucich liberálov, ale aj samotného Justina Trudeaua. Jody Wilson-Raybould, bývalý minister spravodlivosti a generálny prokurátor (tieto funkcie sú v Kanade spojené), potvrdil pred parlamentným výborom spravodlivosti, že od septembra do decembra minulého roka ho premiér a jeho hlavní poradcovia (celkovo 11 ľudí) nabádali, aby prestal súdne stíhať aféru SNC-Lavalin.

SNC-Lavalin je najväčšou strojárskou a stavebnou spoločnosťou v Quebecu. Po celom svete zamestnáva viac ako 50 000 ľudí. O tom, že vďaka úplatkom vyhráva veľa tendrov, už vrabce roky čvirikajú. V súčasnosti prebieha okrem iného vyšetrovanie obvinení z podvodu a korupcie v súvislosti so zmluvami v Líbyi za vlády Kaddáfího.

Odhalenie škandálov spôsobilo, že nad SNC sa objavila hrozba vysokých pokút a zákazu zúčastňovať sa tendrov v Kanade po dobu desiatich rokov. Nakoniec z vyšetrovania zo strany prokuratúry zišlo, so spoločnosťou bola uzatvorená dohoda (tzv. dohoda o odklade trestného stíhania DPA), ktorá firme umožnila naďalej sa zúčastňovať výberových konaní. Ministerka spravodlivosti, ktorá s tým nechcela súhlasiť, bola preložená na post ministra … pre vojenských veteránov. Podala demisiu.  Záležitosť bola odhalená médiami.

Za šetrné zaobchádzanie s SNC mohol premiér Trudeau. Symbol „progresívnej“ zmeny a „inej politiky“ sa prepadá do starého sveta korupcie, hoci obvinenia popiera. Tvrdí, že podnikal len kroky na záchranu pracovných miest. Zdá sa však, že ide o kvapku, ktorou pretiekla séria premiérových pochybení.

Začínal s vysokou 60 percentnou podporou. Vytvoril vládu, v ktorej boli rovnomerne zastúpené všetky rody, etnické menšiny, sexuálne orientácie, ba, aby bola ešte korektnejšia, doplnil ju aj ministrom s telesným postihnutím. Keď sa ho pýtali, či dáva prednosť „politickej korektnosti“ pred odbornosťou vládneho kabinetu, odpovedal: „sme v 21. storočí“. Je zaujímavé, že najsilnejším charakterom v tejto vláde sa ukázala… žena (Jody Wilson-Raybould).

Trudeau dôsledne podporoval “pokrok” v legislatíve, masové prisťahovalectvo, ale dopúšťal sa aj „kiksov” a ukazoval, že nie je serióznym politikom. Pred rokom sa spolu so svojou ženou a deťmi vybral na osemdňový výlet do Indie. Počas celého svojho pobytu v tejto krajine sa Trudeau objavoval v rôznych indických kostýmoch, chodil z festivalu na festival, kde tancoval na hudbu. Omar Abdullah, bývalý šéf indickej vlády Džammú a Kašmíru, napísal, že “ani v Bollywoode sa nikto tak neprezlieka”. Dokonca aj kanadské ľavicové médiá, ktoré doteraz ospravedlňovali Trudeauove výstrelky označujúc ich za “chlapčenský štýl a pôvab”, tvrdili, že dosť bolo týchto hlúpostí a kompromitácie.

Trudeau má rád na sebe maškarády. Keď sa počas moslimského ramadánu konal gejovský sprievod, premiér Kanady si na sprievod natiahol ponožky s polmesiacom, symbolom islamu. Jeho účasť na takýchto sprievodoch bola prechodom od „tolerancie k akceptácii“ subkultúry LGBT, lebo veď predsa máme … 21. storočie. Povestným sa stal jeho príchod do parlamentu v čase Halloweenu, keď si rozopol košeľu a ukázal, že pod ňou má na sebe kostým … Supermana.

Zároveň v tej istej „tolerantnej a pestrej“ Kanade sú prenasledovaní obrancovia života. Došlo k zmene „sexistickej” hymny, dokonca bola vytlačená jednodolárovka s námetom LGBT. Potrat je v Kanade “základným právom ženy”. Kanadskí zamestnávatelia, ktorí by chceli v lete najímať mladých ľudí na sezónne práce a dostávať na to vládne dotácie, musia najprv podpísať LGBT kartu. Trudeau je napríklad aj zástancom eutanázie a vo vyratúvaní podobných „progresívnych“ ťahov jeho vlády by sme mohli pokračovať ešte dosť dlho.

Aj v jeho prípade platí, že pýcha predchádza pád. A predstavte si, že túto “modernú” vládu podkopali nie premiérove šašoviny, ale ako svet stará korupcia, voči postupu ktorej sa na veľké prekvapenie ukazuje pramálo odolná.