Koniec idolu ľavičiarov? - Christianitas

Koniec idolu ľavičiarov?

Bogdan Dobosz
4. apríla 2019
  Politika  

O sedem mesiacov budú v Kanade voľby, s ktorými sa spája nádej na koniec éry Justina Trudeaua. Jeden z „najprogresívnejších“ premiérov na svete je podozrivý zo zasahovania do výkonu spravodlivosti a zo snahy skryť korupčné škandály vládnucich liberálov.

Ide o.i. o aféru SNC-Lavalina, ktorá už dva mesiace kazí obraz tohto „anti-Trumpa“ Severnej Ameriky. Je iróniou osudu, že Donald Trump v tom istom čase slávi svoj triumf, pretože všetky obvinenia vznesené proti nemu z údajnej spolupráce s Rusmi sa ukázali ako nepodložené.

Kanada teraz žije odhaľovaním politických tlakov a vyšetrovaním úplatkov. Najavo vychádza škandál, ktorý môže potopiť nielen vládnucich liberálov, ale aj samotného Justina Trudeaua. Jody Wilson-Raybould, bývalý minister spravodlivosti a generálny prokurátor (tieto funkcie sú v Kanade spojené), potvrdil pred parlamentným výborom spravodlivosti, že od septembra do decembra minulého roka ho premiér a jeho hlavní poradcovia (celkovo 11 ľudí) nabádali, aby prestal súdne stíhať aféru SNC-Lavalin.

SNC-Lavalin je najväčšou strojárskou a stavebnou spoločnosťou v Quebecu. Po celom svete zamestnáva viac ako 50 000 ľudí. O tom, že vďaka úplatkom vyhráva veľa tendrov, už vrabce roky čvirikajú. V súčasnosti prebieha okrem iného vyšetrovanie obvinení z podvodu a korupcie v súvislosti so zmluvami v Líbyi za vlády Kaddáfího.

Odhalenie škandálov spôsobilo, že nad SNC sa objavila hrozba vysokých pokút a zákazu zúčastňovať sa tendrov v Kanade po dobu desiatich rokov. Nakoniec z vyšetrovania zo strany prokuratúry zišlo, so spoločnosťou bola uzatvorená dohoda (tzv. dohoda o odklade trestného stíhania DPA), ktorá firme umožnila naďalej sa zúčastňovať výberových konaní. Ministerka spravodlivosti, ktorá s tým nechcela súhlasiť, bola preložená na post ministra … pre vojenských veteránov. Podala demisiu.  Záležitosť bola odhalená médiami.

Za šetrné zaobchádzanie s SNC mohol premiér Trudeau. Symbol „progresívnej“ zmeny a „inej politiky“ sa prepadá do starého sveta korupcie, hoci obvinenia popiera. Tvrdí, že podnikal len kroky na záchranu pracovných miest. Zdá sa však, že ide o kvapku, ktorou pretiekla séria premiérových pochybení.

Začínal s vysokou 60 percentnou podporou. Vytvoril vládu, v ktorej boli rovnomerne zastúpené všetky rody, etnické menšiny, sexuálne orientácie, ba, aby bola ešte korektnejšia, doplnil ju aj ministrom s telesným postihnutím. Keď sa ho pýtali, či dáva prednosť „politickej korektnosti“ pred odbornosťou vládneho kabinetu, odpovedal: „sme v 21. storočí“. Je zaujímavé, že najsilnejším charakterom v tejto vláde sa ukázala… žena (Jody Wilson-Raybould).

Trudeau dôsledne podporoval “pokrok” v legislatíve, masové prisťahovalectvo, ale dopúšťal sa aj „kiksov” a ukazoval, že nie je serióznym politikom. Pred rokom sa spolu so svojou ženou a deťmi vybral na osemdňový výlet do Indie. Počas celého svojho pobytu v tejto krajine sa Trudeau objavoval v rôznych indických kostýmoch, chodil z festivalu na festival, kde tancoval na hudbu. Omar Abdullah, bývalý šéf indickej vlády Džammú a Kašmíru, napísal, že “ani v Bollywoode sa nikto tak neprezlieka”. Dokonca aj kanadské ľavicové médiá, ktoré doteraz ospravedlňovali Trudeauove výstrelky označujúc ich za “chlapčenský štýl a pôvab”, tvrdili, že dosť bolo týchto hlúpostí a kompromitácie.

Trudeau má rád na sebe maškarády. Keď sa počas moslimského ramadánu konal gejovský sprievod, premiér Kanady si na sprievod natiahol ponožky s polmesiacom, symbolom islamu. Jeho účasť na takýchto sprievodoch bola prechodom od „tolerancie k akceptácii“ subkultúry LGBT, lebo veď predsa máme … 21. storočie. Povestným sa stal jeho príchod do parlamentu v čase Halloweenu, keď si rozopol košeľu a ukázal, že pod ňou má na sebe kostým … Supermana.

Zároveň v tej istej „tolerantnej a pestrej“ Kanade sú prenasledovaní obrancovia života. Došlo k zmene „sexistickej” hymny, dokonca bola vytlačená jednodolárovka s námetom LGBT. Potrat je v Kanade “základným právom ženy”. Kanadskí zamestnávatelia, ktorí by chceli v lete najímať mladých ľudí na sezónne práce a dostávať na to vládne dotácie, musia najprv podpísať LGBT kartu. Trudeau je napríklad aj zástancom eutanázie a vo vyratúvaní podobných „progresívnych“ ťahov jeho vlády by sme mohli pokračovať ešte dosť dlho.

Aj v jeho prípade platí, že pýcha predchádza pád. A predstavte si, že túto “modernú” vládu podkopali nie premiérove šašoviny, ale ako svet stará korupcia, voči postupu ktorej sa na veľké prekvapenie ukazuje pramálo odolná.

Najnovšie články

Prečo boli templári zničení? Prvé obete Revolúcie

Melchitská gréckokatolícka cirkev – byzantské slnko nad Tiberom

Asistovaná reprodukcia – Víťazstvo smrti nad životom (?)

Vyvoláva Cirkev pocit viny a zbavuje nás odchod z Cirkvi výčitiek svedomia? Na tieto i ďalšie otázky odpovedal P. Józef Augustyn SJ