Konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom


29. júla 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

V polovici júla na hranici medzi Arménskom a Azerbajdžanom vypukol vojenský konflikt s zapojením delostrelectva, tankov a raketometných zbraní. Azerbajdžan sa dokonca vyhrážal, že spustí raketový útok na arménsku atómovú elektráreň (!) v Mecamore, ak Arménsko zasiahne strategickú Mingačevirskú priehradu. Teraz sa situácia trochu upokojila, ale naďalej dochádza k streľbe. Arménske ministerstvo obrany oznámilo zostrelenie 14 azerbajdžanských bojových dronov a informácie o ľudských stratách sú na oboch stranách protirečivé.

Nie je známe, kto začal streľbu a určite sa to nikdy nedozvieme. Vie sa iba to, že boje sa začali v oblasti Tovuz, čiže na hraničnom úseku, kde nie sú žiadni medzinárodní pozorovatelia. Obidve strany sa obviňujú z eskalácie konfliktu, aby „zakryli“ vnútorné problémy súvisiace s epidémiou COVID-19 a zhoršujúcou sa hospodárskou situáciou.

Existuje niekoľko teórií o tom, čo mohlo byť skutočnou príčinou vyostrenia situácie. Okrem vyššie uvedených vnútorných problémov môže byť v obidvoch krajinách túžba „umravniť“ príliš nezávislého predsedu vlády Arménska Nikolu Pašinjana. Novinári taktiež zdôrazňujú, že Jerevan oficiálne nepožiadal o vojenskú pomoc spojenecké Rusko.

Je to napokon zrejmé aj z oficiálnej reakcie Moskvy. Rusko – na rozdiel od Turecka – zaujalo vyvážený postoj k pohraničnému konfliktu. Pritom turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu jednoznačne podporil postoj Baku a obvinil Arménsko, že vyvoláva incidenty. Turecké ministerstvo obrany už oznámilo, že „pomstí“ straty Azerbajdžanu.

Nedá sa však vylúčiť, že prepuknutie konfliktov môže byť spojené s eskalujúcim sa turecko-ruským sporom o plyn. Ide o obmedzenie nákupu ruského zemného plynu Tureckom v prospech dovozu z Azerbajdžanu. Plynovod Baku-Tbilisi-Erzurum, cez ktorý sa prepravuje plyn, prechádza oblasťou Azerbajdžanského Tovuzu, kde došlo ku zrážkam. Podľa arménskych analytikov preto môže ísť o snahu Turecka o kontrolu nad touto oblasťou s cieľom chrániť strategický plynovod.

MH