Kollár a Krištúfková: skopírované diplomové práce? -

Kollár a Krištúfková: skopírované diplomové práce?


24. júna 2020
  Krátke správy

Dvaja členovia strany vládnej strany Sme rodina boli počas posledných dvoch dní obvinení z toho, že ich diplomové práce, ktorými ukončili vysokoškolské štúdium boli plagiátmi.

Ako prvý bol obvinený predseda strany a predseda parlamentu Boris Kollár. Po Andrejovi Dankovi je to už druhý predseda parlamentu, ktorý sa musí obhajovať po takomto obvinení. Kollárova diplomová práca nesie názov: „Zmena klímy a bioklimatický potenciál cestovného ruchu v oblasti Kysúc“ a otvára nám dvere do sveta záujmov Borisa Kollára, o ktorých sme doposiaľ nevedeli.

Kollár bol obvinený Jurajom Hipšom zo strany Spolu, ktorý uviedol, že autor diplomovej práce skopíroval celé pasáže textu a neuviedol zdroj. Pasáže mali byť skopírované z portálu regionkysuce.sk a tvorili ich všedné banality, ktorými lákajú regióny turistov na zábavu v ich kraji.

Paradoxné je, že Boris Kollár v roku 2018 ostro útočil na Andreja Danka práve v súvislosti s jeho diplomovou prácou a vyzýval ho na odstúpenie. Uvidíme či tieto prísne vedecké a morálne kritéria uplatní aj voči svojej osobe.  

Druhou osobou obvinenou z plagiátorstva rovnakého druhu je tiež členka strany Sme rodina Petra Krištúfková. A žalobcom je opäť člen strany Spolu, Miroslav Beblavý, ktorý sa už zrejme spamätal z volebného debaklu a snaží sa na seba upútať pozornosť. O poslankyni Krištúfkovej povedal: „Pani poslankyňa systematicky vykráda texty.“ Problém vidí aj v tom, že v čase odovzdania práce bola Krištúfková poslankyňou.

Krištúfkovej práca mala rovnako zaujímavú tému ako práce Borisa Kollára a zdá sa, že aj rovnakú vášeň pre ochranu životného prostredia. Témou práce boli: „Vybrané indikátory sociálnej dimenzie kvality života – rodina v študijnom programe životné prostredie a študijnom odbore ochrana a využívanie krajiny.“ Zdá sa, že niektorým „konzervatívnym“ politikom ochrana životného prostredia nedá pokoja do tej miery, že má človek pocit ako by si nechávali v zálohe možnosť pridať sa k zelenej Gréte, keď im skonči politická kariéra.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) po medializovaní týchto obvinení dúfa, že je to len nedorozumenie. Ak by to bola pravda, tak sa má podľa neho poslankyňa „zahanbiť“ a zobrať za to svoju mieru zodpovednosti.

Problémom bude možno pri takýchto prípadoch, a aj v celkovo v morálke spoločnosti, práve tento liberálny morálny meter, v ktorom každý uplatňuje „svoju mieru“ zodpovednosti. Ak by uplatňovali Božiu mieru, možno by k podobným kauzám nedochádzalo.

Na druhej strane sa treba spýtať ako vlastne pri toľkých vysokoškolských prácach, nielen u nás ale aj vo svete zabezpečiť, aby nedochádzalo k tzv. plagiátorstvu. Vedecký a školský priemysel dlhodobo produkuje banality len preto, aby jeho zamestnanci mohli vykázať činnosť. Masová produkcia textov akéhokoľvek druhu, bez určitej miery plagiátorstva, zrejme nebude možná.

BM

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Kostnický koncil – náhľad do jeho obradov a liturgických úkonov

USA: Ďalšia konvertitka na katolicizmus z radov populárnych influencerov

Vatikán už vie, ako presadiť svätenie žien na diakonky: Schválila by si ho každá miestna cirkev zvlášť. Pripúšťa to podsekretárka Synody, sestra Becquartová…

Modlitba za pápežovu smrť? Nič nové v dejinách Cirkvi…