Kardinál Becciu rezignoval. Bol pri prípade Pell aj McCarrick


26. septembra 2020
  Krátke správy - Cirkev

Prefekt Kongregácie pre kauzy svätých rezignoval vo štvrtok 24.9. 2020 na svoj úrad. Stalo sa tak po prevalení finančných machinácií, ktorých mal byť súčasťou a ktoré sa začali vyšetrovať ešte v roku 2019. Podľa agentúry AP súvisí jeho rezignácia hlavne s finančným škandálom, ktorý sa týka kontroverzného nákupu luxusných nehnuteľnosti v londýnskej štvrti Chelsea, pri ktorých mal Vatikán prísť o milióny eur, ktoré boli vyplatené sprostredkovateľom.

Rezignoval aj na svoj úrad kardinála. Becciu sa tak nebude môcť zúčastniť nasledujúcej voľby pápeža, aj keď zostáva naďalej kardinálom. Do roku 2018 pôsobil ako tzv. „sostituto“ – druhý úradník na Štátnom sekretariáte.

K demisii mal byť údajne vyzvaný samotným pápežom Františkom, s ktorým sa mal stretnúť vo štvrtok. Bližšie informácie o tomto stretnutí nie sú dostupné, ale je veľmi pravdepodobné, že sa pri ňom riešili otázky súvisiace s rezignáciou – finančné machinácie.

Kardinál bol v centre diania Vatikánu, prisudzuje sa mu účasť na falošných obvineniach kardinála Pella, ktorého medzitým prepustili z väzenia. Kardinál Pell si mal svojho času vyslúžiť od Becciua pokarhanie, pretože ako prefekt ekonomického sekretariátu od neho žiadal podrobnejšie vysvetlenie určitých pôžičiek. Takisto Mons. Viganò ho označil ako jedného z tých, ktorí poznali detailne situáciu okolo sexuálneho predátora McCarricka.

MV

Zdroj: ap, onepeterfive