Kamerun: Katolícky kostol vypálený, kňazi a rehoľná sestra unesení! - Christianitas

Kamerun: Katolícky kostol vypálený, kňazi a rehoľná sestra unesení!


22. septembra 2022
  Krátke správy

Ozbrojenci podpálili katolícky kostol a uniesli päť kňazov, jednu rehoľnú sestru a dvoch laikov v západnom Kamerune, kde od roku 2017 zúri občianska vojna.

Katolícki biskupi cirkevnej provincie Bamenda vydali vyhlásenie po útoku na katolícky kostol Panny Márie v Nchangu v diecéze Mamfe zo 16. septembra.

S veľkým šokom a úplným zdesením sme sa my, biskupi (BAPEC), dozvedeli o vypálení katolíckeho kostola svätej Márie v Nchangu… a o únose piatich kňazov, jednej rehoľnej sestry a dvoch laických veriacich neznámymi ozbrojencami,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Biskupi uviedli, že: „dôrazne odsudzujeme všetky tieto útoky proti Cirkvi a jej služobníkom a vyzývame tých, ktorí uniesli kňazov, rehoľnú sestru a kresťanov v Nchangu, aby ich bezodkladne prepustili“.

Trváme na tom, pretože tento čin už prekročil červenú čiaru a my musíme povedať, že už toho bolo dosť,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Ilustračný obrázok – katolícka sv. omša v provincii Bamenda, zdroj: youtube.com

Kamerun sa zmieta v občianskej vojne známej ako „anglofónna kríza“, v ktorej sa ozbrojení separatisti z anglofónnych regiónov krajiny na severozápade a juhozápade zúčastnili na povstaní proti vládnym silám. Obe strany sú obviňované zo zverstiev vrátane vrážd a mučenia civilistov.

Konflikt si od roku 2014 vyžiadal tisíce mŕtvych a až pol milióna vysídlených osôb.

Podozriví militantní separatisti 6. septembra spustili paľbu na autobus v meste Muyuka, pričom zabili najmenej šesť civilistov.

Biskupi vo svojom vyhlásení uviedli, že katolícka Cirkev sa čoraz častejšie stáva terčom útočníkov.

Vlna prenasledovania hierarchie Cirkvi je teraz novou hrou „boja“ a proti misionárom, ktorí sa zriekli všetkého, aby pracovali pre ľudí, sú vysielané najrôznejšie výhražné správy,“ uvádza sa vo vyhlásení biskupov, v ktorom sa tiež píše, že terčom útokov sa stali aj presbyteriánske a baptistické cirkvi.

Približne dve tretiny Kamerunčanov vyznávajú kresťanstvo, zatiaľ čo 25 – 30 % sú moslimovia.

MH

Zdroj: catholicworldreport.com, ilustračný obrázok – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Vyvoláva Cirkev pocit viny a zbavuje nás odchod z Cirkvi výčitiek svedomia? Na tieto i ďalšie otázky odpovedal P. Józef Augustyn SJ

Najlepšou prípravou na manželstvo je príprava na dospelosť

Globálna konkurencia pre Krista

Týždeň na Slovensku