Kalifornia musí zaplatiť 800-tisíc dolárov. Prehrala spor s náboženskou komunitou o uzavretie kostolov


6. septembra 2021
  Krátke správy - Cirkev

Po mesiacoch právnych bitiek sa kalifornská náboženská komunita Grace Community Church, pod vedením pastora Johna MacArthura, dočkala víťazstva v súdnom spore s mestom Los Angeles a štátom Kalifornia, ohľadom uzavretia ich kostola v Sun Valley, počas lockdownu.

McArthur, ktorý kostol na začiatku pandémie uzavrel, domnievajúc sa, ako sám uviedol, že opatrenia nejako súvisia so „zdravým rozumom“, avšak postupne, keď veriaci naliehali, rozhodol sa kostol opäť otvoriť.

Za toto porušenie nariadení mu hrozilo väzenie, ako uviedol McArthur pre televíziu Fox News.

Súdny spor ohľadom žaloby McArthura a Grace Community Church, proti mestu Los Angeles a štátu Kalifornia, sa začal vlani v auguste ako reakcia na štátne nariadenie uzavretia kostolov, z dôvodu ochorenia Covid-19. Zatiaľ čo vlani v lete prebiehali veľké protestné akcie ľavicového hnutia Black Lives Matter, tak kostoly mali byť uzavreté. Táto disproporcia pripadala McArthurovi ako diskriminačná voči kostolom a podal žalobu. Výsledkom je vyhraný súdny spor a povinnosť štátu uhradiť stanovenú sumu 800-tisíc dolárov, ako odškodné.

Výsledku súdneho sporu napomohlo aj rozhodnutie Najvyššieho súdu USA, ktorý vydal verdikt, že obmedzenia bohoslužieb sú nezákonné. Následkom tohto rozhodnutia musela Kalifornia zmeniť „príkaz“ na obmedzenie bohoslužieb, na „odporúčanie“.

McArthur nie je prvým náboženským predstaviteľom, ktorý porazil kalifornskú vládu kvôli koronavírusovým opatreniam. Otec Trevor Burfitt, ktorý je kňazom katolíckeho Kňazského spoločenstva svätého Pia X. (FSSPX), vlani v decembri dosiahol veľké víťazstvo, keď rozsudok podobnej žaloby požadoval, aby prestali „všetky obťažovania návštevníkov kostola zdravotnými úradníkmi“.

BM

Zdroj: Life Site News, titulný obrázok – Pixabay

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!