Je v čase pandémie podávanie svätého prijímania hygienické? -

Je v čase pandémie podávanie svätého prijímania hygienické?

lanuovabq.it
6. mája 2020
  Spoločnosť  

Pracujem v nemocnici s pacientmi chorými na COVID a to ma viedlo k tomu, aby som túto tému prediskutoval s ostatnými kolegami. Na základe vedeckej literatúry sme dospeli k týmto záverom: 

Koronavírus na rozdiel od iných vírusov napáda priamo sliznice horných dýchacích ciest (nos, hltan a hrtan) a dolné dýchacie cesty (priedušky a priedušničky) priamo na svojich receptoroch a bez prechodu lymfatickými a krvnými cievami, ako to robia iné vírusy. COVID infikuje bunky slizníc dýchacích ciest hlavne cestovaním cez kvapôčky alebo vo forme plynného aerosólu. Preto, aj keď to bolo predpokladané, prenos kontaktom nebol doteraz nikdy preukázaný.

Dlane rúk a končekov prstov, rovnako ako sliny, sú hlavnými vektormi koronavírusu, je však nepravdepodobné, že by mohli spôsobiť infekciu, pretože neobsahujú vírusy vo forme kvapiek alebo aerosólov: v skutočnosti musí koronavírus „letieť“ aby sa niekto nakazil. Pokiaľ sa sliny nezmenia z tekutého stavu, ako je normálne v ústach, na kvapôčky alebo aerosóly, sú potenciálne neškodné. Sliny sa stávajú nebezpečnými, keď sa rozprášia do kvapiek kýchaním, kašľom alebo hlasným hovorením na krátku vzdialenosť. Bez masky alebo s maskou stiahnutou pod nos sú kvapky slín po kýchnutí rozptýlené na vzdialenosť až 6 metrov (takže 1 meter nebude stačiť); po kašľaní do 2 metrov.

Na dlaniach na rukách a koncoch prstov sa môžu vírusy usadiť, no ťažko môžu byť príčinou priamej infekcie, takže podľa môjho názoru sú niektoré navrhované riešenia, ako napríklad dezinfekcia rúk v kostole pred prijatím hostie alebo nasadenie si rukavíc, sporné. Nehovorím, že sú k ničomu, no tieto opatrenia nás určite nebudú chrániť predovšetkým pred infekciou. A sliny – aj keď obsahujú vírusy – nemôžu infikovať, pokiaľ zostávajú v ústach tekuté a neprejdú do aerosólového stavu (aj keď staršia dáma olízne prsty kňaza, ktorý drží hostiu za opačný okraj).

Okrem toho sliny obsahujú lyzozým, ktorý je prírodným dezinfekčným prostriedkom a ten tiež pôsobí proti vírusom: lyzozým sa teraz už používa ako liek proti koronavírusu.

Záverom možno povedať, že spôsob, akým sa prijíma sv. hostia, je podľa môjho názoru indiferentný a potenciálne neškodný, pokiaľ ide o riziko koronavírusu. Namiesto toho bude potrebné venovať oveľa väčšiu pozornosť iným opatreniam a manévrom, to znamená maskám, vyhnutie sa kýchaniu alebo kašľaniu v kostole a najmä v čase prijímania pred kňazom, keď musíte masku na pár sekúnd zložiť, aby ste mohli prijať hostiu … tak či onak.

Na nás sa často útočí pre prípad Galileo, keď jezuitský otec Grassi chcel zaviesť falošnú vedeckú myšlienku (ktorá trvala dve storočia!), len aby obhajoval svoje presvedčenie, a to dokonca ani nie teologické, lež duchovné. Chcel by som sa vyhnúť tomu, aby sa podobné veci opakovali znova, pretože milujem Cirkev. Tak, ako sa zem a slnko otáčajú – bez závislosti na myšlienkach jezuitov – koronavírus robí to isté a prenáša sa vzduchom – bez ohľadu na to, kto je za alebo proti prijímaniu do úst či na ruky. Môžeme povedať, že COVID cestuje iba vzduchom, ale vo vzťahu k slinám necestuje, pokiaľ zostáva v ústach v tekutej forme. Na potvrdenie vyššie uvedeného chirurgovia počas epidémie COVID zredukovali zásahy uskutočnené laparoskopicky a to preto, aby sa vyhli tomu, že fúkaním vzduchu do brucha unikajú z ventilov plynné kvapôčky obsahujúce koronavirus. Stručne povedané, toto by mala byť dobrá správa pre všetkých: s vedomím, že žiadny z oboch spôsobov prijatia hostie v skutočnosti nepredstavuje vážne riziko infekcie. Tým nechcem vôbec uberať dôležitosť doteraz navrhovaných hygienických opatrení.

Dr Fabio Sansonna 

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Kostnický koncil – náhľad do jeho obradov a liturgických úkonov

USA: Ďalšia konvertitka na katolicizmus z radov populárnych influencerov

Vatikán už vie, ako presadiť svätenie žien na diakonky: Schválila by si ho každá miestna cirkev zvlášť. Pripúšťa to podsekretárka Synody, sestra Becquartová…

Modlitba za pápežovu smrť? Nič nové v dejinách Cirkvi…