India: Katolíci naliehajú na mlčiacich biskupov, aby otvorene odsúdili násilie na kresťanoch - Christianitas

India: Katolíci naliehajú na mlčiacich biskupov, aby otvorene odsúdili násilie na kresťanoch


27. januára 2022
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Indická Katolícka asociácia nalieha na biskupov, aby otvorene odsúdili stupňujúce sa násilie voči kresťanom v tejto krajine a prijali opatrenia, ako je právna pomoc, protesty alebo vyhlásenie pôstu.

Fórum rehoľníkov za spravodlivosť a mier, ako aj ďalšie skupiny katolíckych duchovných a laikov v Indii, napísali kardinálovi Oswaldovi Graciasovi z Bombaja, predsedovi Konferencie katolíckych biskupov Indie (CBCI), aby ukázal príklad katolíckym prelátom a ukončil ich mlčanie o rastúcom násilí voči kresťanom.

Vo výzve sa uvádza, že len od 24. do 25. decembra, práve na vianočné sviatky, „médiá informovali o siedmich dobre naplánovaných útokoch na kresťanské inštitúcie po celej krajine“, a že v roku 2021 „došlo v Indii k 486 násilným incidentom proti kresťanskej komunite.“ Podľa Spojeného kresťanského fóra (UCF), bol rok 2021 pre kresťanov v Indii najnásilnejší v histórii.

V liste katolíkov, adresovanom kardinálovi a biskupskej konferencii, sa uvádza: „Čo nás šokuje, je úplné ticho zo strany oficiálnej Cirkvi a Konferencie katolíckych biskupov Indie.“ List je ukončený slovami: „Sme toho názoru, že my katolíci nemôžeme zostať tichými divákmi, keď sa pred nami odohráva dráma násilných útokov proti menšinám. Musíme konať a naplniť svoju prorockú úlohu skôr, než bude príliš neskoro.“

UCF uviedla, že „takmer všetky“ prípady násilia voči kresťanom sú motivované hnevom voči konverziám hinduistov na kresťanstvo. Kresťania, ktorí tvoria len 2,3 percenta indických občanov, sú často obviňovaní z používania „peňažných odmien“ na obrátenie hinduistov, ktorí tvoria asi 80 percent populácie krajiny. UCF ďalej poznamenala, že takéto útoky sú povolené vďaka beztrestnosti, ktorá je útočníkom garantovaná podľa zákonov proti konverzii, ktoré predpokladajú, že kresťania do konverzie „nútia“, alebo poskytujú finančné výhody hinduistom, aby ich obrátili na kresťanstvo. Niekoľko dní pred Vianocami sa provincia Karnátaka stala už desiatym štátom v Indii, ktorý prijal takýto zákon. Tento zákon možno teoreticky použiť na odsúdenie každého kresťana, pretože podľa portálu The Christian Post považuje za „násilie“ aj napríklad hovorenie o Pekle. Čo bude možno už čoskoro aj európska prax. Po spáchaní násilia na kresťanoch, hinduisti napadnutých ešte nakoniec často vydávajú polícii „pre obvinenia z násilných konverzií“.

Jedným z najznámejších prípadov postihovania kresťanov, za údajne „napádanie“ hinduistickej komunity, bol proces s katolíckym kňazom, otcom Georgeom Ponniahaom, ktorý bol zadržaný minulý rok v lete. Bol obvinený z údajných „nenávistných prejavov“ a komentárov, ktoré sú „urážlivé“ voči hinduistom. Jeho „urážky“ spočívali v tom, že verejne kritizoval hinduistickú väčšinu za to, že „bráni menšinám konať modlitebné stretnutia“. Ďalej bol obvinený z „ponižovania hinduistickej komunity“.

Nasledovalo aj teologické vysvetlenie averzie voči kresťanskému náboženstvu a konverziám, od hinduistického sudcu: „Tí, ktorí bojujú proti konverziám hinduistov, nepovažujú Ježiša za falošného boha alebo dokonca za cudzieho boha. V skutočnosti bojujú proti monopolistickému tvrdeniu, že on je jediný Boh a všetci ostatní bohovia a bohyne sú falošní.“ Svoje tvrdenia sa pokúsil zasadiť aj do rámca súčasnej pokrokovej interpretácie zlého kresťanského kolonializmu. Uviedol, že toto kresťanské „teologicky monopolistické“ myslenie, „spustilo v Indii najdlhšiu svetovú inkvizíciu“, počas ktorej „svätý František Xaverský nemilosrdne zničil hinduistické posvätné miesta a obťažoval hinduistov.“

Práve tento politicko-korektný kontext zrejme bráni miestnym katolíckym biskupom, aby sa ozvali voči evidentnému násiliu. Preto sa ani neočakáva, žeby výzva katolíkov mala u biskupov nejaký silný ohlas. Už pri súde s otcom Ponniahaom sa od neho katolícki preláti ostentatívne dištancovali a ústami arcibiskupa Antonyho Pappusamyho z Madurai uviedli pre UCA News, že „neschvaľujú údajné poznámky otca Ponniaha“ a že „katolícka Cirkev takéto vyhlásenia nepodporuje“.

BM

Zdroj: Life Site News, titulný obrázok – pixabay.com


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!