Ignorovaný hlas írskych veriacich autormi „synodálnej cesty“ v krajine - Christianitas

Ignorovaný hlas írskych veriacich autormi „synodálnej cesty“ v krajine


15. augusta 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Približne 500 mladých katolíkov z Írska adresovalo list biskupom a cirkevným inštitúciám, v ktorom vyjadrili svoj smútok nad tým, že boli vynechaní zo synodálneho procesu. Ako zdôraznili signatári, autori národnej „synodálnej cesty“ nechcú počúvať názory veriacich, ktorí sa stavajú proti rozvracaniu cirkevného učenia.

Ako sa píše v liste, charakter synodálneho procesu v krajine a závery prezentované v dokumentoch sumarizujúcich rokovania vytvárajú presvedčenie, že všetci veriaci očakávajú revolučné zmeny v učení katolíckej morálky, a to najmä v oblastiach, v ktorých sa náuka stáva čoraz nepopulárnejšou a je neustále napádaná ľavicovou ideológiou. Ide, samozrejme, o sexuálnu etiku, definíciu manželstva a napokon o určenie kňazských funkcií pre vysvätených mužov.

Ako pritom v rozhovore pre írsku katolícku webovú stránku zdôraznil írsky katolík Peadar Hand, jeden z iniciátorov listu, „medzi ľuďmi, ktorí skutočne praktizujú a snažia sa žiť svoju vieru, ako sa len dá, nie je žiadna túžba po zmene“. „Povinnosťou Cirkvi nie je meniť sa so svetom, ale meniť svet,“ zdôraznil Ír.

Ako mladí praktizujúci katolíci by sme chceli, aby bol náš hlas ohľadom synodálnej syntézy vypočutý,“ píše sa v liste. „Máme obavy, že syntéza, ktorá bola predstavená na národnom predsynodálnom stretnutí v júni, predstavuje riziko prezentácie falošných záverov. Konkrétne, že sensus fidei je v rozpore so súčasným výkladom a praxou Cirkvi,“ pokračujú autori listu.

Ako pripomína anglický portál Catholic News Agency, Katechizmus katolíckej Cirkvi definuje sensus fidei ako „nadprirodzený zmysel viery celého ľudu, keď počnúc biskupmi až po posledných veriacich laikov zjavuje svoju všeobecnú zhodu vo veciach viery a mravov“.

MH

Zdroj: catholicnewsagency.com, titulný obrázok – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Vyvoláva Cirkev pocit viny a zbavuje nás odchod z Cirkvi výčitiek svedomia? Na tieto i ďalšie otázky odpovedal P. Józef Augustyn SJ

Najlepšou prípravou na manželstvo je príprava na dospelosť

Globálna konkurencia pre Krista

Týždeň na Slovensku