Francúzsko: Psychosociálne napätie umožní potrat až do 9. mesiaca tehotenstva


20. januára 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Francúzski poslanci prijali novelu zákona, ktorý po tejto úprave umožní vykonať potrat až do 9. mesiaca tehotenstva. V novele sa zaviedol pojem psychosociálne napätie a utrpenie, ktoré umožňuje žene pristúpiť k potratu až do 9. mesiaca tehotenstva.

Zostáva už len umožniť umelé oplodnenie pre páry tvorené dvomi ženami. Francúzski poslanci navrhujú, aby všetky náklady na umelé oplodnenie hradila sociálna poisťovňa. Francúzsky senát zatiaľ umožní financovať umelé oplodnenie len v prípadoch neplodnosti. Umelé oplodnenie po smrti pomocou gamét zosnulého manžela a súhlas s umelým oplodnením transrodových osôb boli z pôvodného návrhu v Národnom zhromaždení odstránené.

Pokiaľ ide o ustanovenie rodičovstva po umelom oplodnení, francúzski senátori sa rozhodli pre legálne prijatie v prvom čítaní. Poslanci Národného zhromaždenia v druhom čítaní však toto ustanovenie vypustili a rozhodli sa pre uznanie po vzájomnej dohode u notára. Text tiež stanovuje, že v prípade párov tvorených ženami sa rodičovstvo v rodnom liste dieťaťa udelí tej žene, ktorá dieťa porodila.

Poslanci Národného zhromaždenia tiež hlasovali o zrušení žiadosti na súhlas, pre vedcov, ktorí majú v úmysle pri svojom výskume používať embryonálne kmeňové bunky. Pokiaľ ide o vytváranie hybridných embryí (embryon chimères), dolná komora parlamentu opäť súhlasila so zavedením ľudských buniek do zvieracích embryí na výskumné účely.

Pokiaľ ide o maximálnu dobu „množenia“ embryí in vitro na výskumné účely, predĺžili ju senátori „vo výnimočných prípadoch“ na 21 dní v porovnaní so súčasnými 7 dňami a 14 dňami navrhnutými Národným zhromaždením.

Združenie Alliance Vita (Aliancia za život) už v júli minulého roka varovalo, že takéto neoveriteľné kritérium „psycho-sociálneho napätia“ skutočne „zavrhuje právny rámec“ umelého prerušenia tehotenstva a umožňuje jeho vykonávanie až do konca tehotenstva. Situácia tehotných žien, ktoré čelia utrpeniu, si zaslúži pozornosť verejnosti. História však ukazuje, že koncept utrpenia, ktorý sa dá ťažko objektivizovať, sa použil ako legálny dôvod na vraždenie nenarodených detí.

BK

Zdroj: Pch24

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!