Francúzsko prichádza každé dva týždne o jeden kostol - Christianitas

Francúzsko prichádza každé dva týždne o jeden kostol


6. mája 2021
  Krátke správy - Cirkev

Francúzsko prichádza každé dva týždne o jednu náboženskú budovu, pričom v drvivej väčšine prípadov ide o katolícke stavby. Toto aspoň tvrdí Edouard de Lamaze, prezident Observatoire du patrimoine religieux, neziskovej organizácie, ktorá mapuje stav náboženských budov v krajine.

Väčšina zo stratených budov je buď zničená demoláciou, pretransformovaná na svetské účely, ponechaná v havarijnom stave alebo poškodená požiarom.

Hoci katolíckych stavieb je tu stále ďaleko najviac, vo Francúzsku je postavená jedna nová mešita každých 15 dní, kým kresťanské kostoly sú rovnakým tempom ničené“, sťažuje sa pán de Lamaze.

Rovnako tak poukazuje na fakt, že vo Francúzsku sú kostoly pod dennými útokmi, kedy útočníci v dvoch tretinách prípadov niečo ukradnú a v jednej tretine posvätné miesto dokonca znesvätia.

V 70. rokoch vydal spisovateľ a novinár Michel de Saint Pierre knihu s názvom Églises en ruine, Eglise en péril (Kostoly v ruinách, Cirkev nebezpečenstve), kde varoval pred veľkým znesväcovaním chrámov… Situácia sa od tej doby zhoršila desaťnásobne, možno dokonca stonásobne.

Vandalizmus však nie je jediný problém, ktorému kostoly vo Francúzsku čelia. Ako Edouard de Lamaze vysvetľuje, na základe zákona z roku 1905 prešla správa všetkých kostolov pod štát, respektíve pod samosprávy. A tie na kostoly nemajú peniaze, prípadne o ne nemajú záujem.

Množstvo chrámov sa tak nachádza v dezolátnom stave, keďže naposledy boli reštaurované pred viac ako 100 rokmi! V krajine sa nachádza celkovo 45-tisíc kostolov, pričom v akútne zlom stave je 5-tisíc budov.

Istá časť kostolov je (aspoň na papieri) zvlášť chránená ako „historické budovy“, no ide asi iba o 15-tisíc kostolov. Ostatných 30-tisíc je viac-menej ponechaných svojmu osudu.

MG

Zdroj: ncregister.com, zdroj titulného obrázka


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!