Existuje riziko pokračovania firemných bankrotov v USA


22. februára 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Podľa americkej centrálnej banky (Federálny rezervný systém, Fed) existuje veľké riziko, že bankroty firiem v USA budú pokračovať. Fed takisto varoval, že aktuálne zmeny v ekonomike urýchlené koronakrízou môžu spôsobiť napríklad prepad cien na trhu komerčných nehnuteľností.

Riziká pokračovania firemných bankrotov zostávajú vysoké, aj keď sa ekonomika USA dostáva z pandémie nového koronavírusu, uviedol Fed vo svojej polročnej správe o menovej politike pre Kongres.

Firemné pôžičky sú podľa Fed-u „aktuálne v blízkosti historických maxím“. Vysoká hotovosť, nízke úrokové sadzby a oživenie rastu ekonomiky síce môžu v krátkodobom horizonte utlmiť problémy, ale „riziká insolvencie ohrozujúce malé a stredné firmy, rovnako ako niektoré veľké firmy, zostávajú vysoké“, uviedol Fed.

Šéf Fed-u predloží správu na vypočúvaní bankovému výboru Senátu v utorok (23. 2.) a výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov v stredu (24. 2.). Po tom, čo predstaví svoje zhrnutie stavu ekonomiky, bude čeliť otázkam zákonodarcov, ktoré sa zrejme sústredia na to, akú veľkú federálnu pomoc ekonomika ešte potrebuje. Administratíva prezidenta Joea Bidena presadzuje balík stimulov v hodnote 1,9 bilióna USD (1,57 bilióna eur).

Správa Fed-u takisto upozornila, že pôžičky a výdavky použité v niektorých krajinách na boj s pandémiou zvýšili zraniteľnosť ich finančných systémov a že situácia sa môže ešte zhoršiť. Turbulencie v niektorých rozvíjajúcich sa ekonomikách sa môžu preliať a spôsobiť dodatočné negatívne vplyvy pre finančný systém a ekonomickú aktivitu v USA.

Najväčší nárast bankrotov spomedzi svetových ekonomických veľmocí predpovedá Spojeným štátom.

Konkrétne Euler Hermes odhaduje, že v roku 2021 sa v porovnaní s rokom 2019, teda s obdobím pred začiatkom pandémie, zvýši počet firemných bankrotov o 57 percent.

Oživenie ekonomiky v podobe v USA nebude stačiť na kompenzáciu všetkých dedičstiev tzv. koronakrízy, ktoré sa týkajú finančných ukazovateľov, ani na zabránenie rastu platobnej neschopnosti v roku 2021.

BK

Zdroj: Reuters

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!