Druhý deň Františka na Slovensku


14. septembra 2021
  Krátke správy - Cirkev

V pondelok ráno sa pápež František stretol v záhrade prezidentského paláca s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru. Naše dejiny podľa neho „pozývajú k tomu, aby (Slovensko) bolo posolstvom pokoja v srdci Európy“.

Po príhovoroch u prezidentky SR sa pápežská delegácia presunula do Katedrály sv. Martina v centre hlavného mesta, kde sa hlava katolíckej Cirkvi stretla s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi. Pápeža pri vchode privítal bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský a miestny farár, ktorý mu podal kríž a svätenú vodu na pokropenie.

Pápež sa v príhovore dotkol viacerých tém a opäť sa nezdržal nie veľmi spravodlivej kritiky tradičných katolíkov, ktorých nazýva „rigidnými“, keď prehlásil:

Cirkvi, ktorá nedáva priestor dobrodružstvu slobody – aj v duchovnom živote – hrozí to, že sa stane rigidnou a zatvorenou. Niektorí sú na to možno zvyknutí; ale mnohých iných – najmä v mladších generáciách – neláka ponuka viery, ktorá im nenechá vnútornú slobodu, nepriťahuje ich Cirkev, kde musia všetci rovnako myslieť a slepo poslúchať…

Preto vás povzbudzujem, aby ste ich formovali k slobode od rigidnej religiozity. Vyjsť z tohto a nechajte ich rásť v slobode! Nech sa nik necíti utláčaný, ale každý nech má možnosť objaviť slobodu evanjelia a postupne vstúpiť do vzťahu s Bohom; a to s dôverou človeka, ktorý vie, že pred ním si môže niesť svoj príbeh a svoje rany bez strachu a bez pretvárok, bez starostí o to, aby sme museli obhájiť svoj obraz.“

Prezidentka Čaputová darovala pápežovi Františkovi symbolický peceň chleba, knihu, ale aj med z Prezidentskej záhrady. Súčasťou jej darov je tiež nabíjacia stanica pre elektromobily, ale aj medicínske vybavenie určené na pomoc v najchudobnejších častiach sveta prostredníctvom vatikánskych organizácií. Pápež František na oplátku daroval prezidentke Zuzane Čaputovej na pondelkovom stretnutí medailu, ktorá odkazuje na prebiehajúcu návštevu Slovenska. V strede medaily je zobrazená Panna Mária, patrónka Slovenska. V pozadí je dvojkríž, ktorý patrí k symbolom krajiny. Pastoračnú cestu Svätého Otca pripomína aj dátum a text na okraji medaily.

Poobede sa podľa medializovaných správ stretol s odvolaným arcibiskupom Róbertom Bezákom a jeho najbližšími príbuznými. Stretnutie prebehlo na bratislavskej nunciatúre.

Podvečer sa pápež stretol s predstaviteľmi židovskej obce na Slovensku a to na Rybnom námestí a pri pamätníku holokaustu v Bratislave. Na mieste bývalej židovskej synagógy v hlavnom meste vyjadril tiež pietu nad obeťami holokaustu. Neskôr ešte stihol stretnutie s predsedom parlamentu B. Kollárom a predsedom vlády E. Hegerom a ich rodinami.

Dnes čaká pápeža Františka cesta po východom Slovensku.

MG

Titulný obrázok – TASR

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!