Deutsche Bank: Bez ekologickej diktatúry to nepôjde


26. februára 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Po oznámení amerického lžiprezidenta Bidena, že sa USA vrátia k Parížskej klimatickej dohode a že je potrebné plány na svet bez uhlíka ešte viac urýchliť, bolo len otázkou času, kedy to niekto povie. Hlavný ekonóm Deutsche Bank Eric Heymann asi nerád zahmlieva a za to mu určite patrí vďaka. Menej však už za to, akú nám on a jeho súdruhovia chystajú budúcnosť. Heymann v najnovšej analýze DB pripúšťa, že cieľ uhlíkovej neutrality do roku 2050 privedie Európu do hlbokej krízy, zahŕňajúcu „citeľnú stratu sociálnych istôt a zamestnania“. Preto bude potrebné, súdi ekonóm jednej z hlavných globálnych bánk, známej svojimi špinavými praktikami, nastoliť „určitý stupeň ekologickej diktatúry.“

Heymann zároveň kritizuje EÚ za to, že debatu, prostredníctvom ktorej sa snažia euroúniovej populácii predať túto víziu, nevedie poctivo, keď tvrdí, že Zelený údel je konštruovaný tak, aby z neho mal každý euroobčan úžitok. „Nebude to tak,“ tvrdí ekonóm. Záväzok uhlíkovej neutrality povedie k bankrotu mnohých firiem a celkovej reštrukturalizácii ekonomík, vrátane pracovného trhu. Heymannovi sa nepáči, keď je Zelený údel prezentovaný ako „nová stratégia rastu“, vďaka ktorému sa EÚ stane „spravodlivou a prosperujúcou.“ Uvedomuje si totiž, a otvorene to priznáva, že nepopulárne zmeny sú potrebné aj v rámci politického a právneho systému, ak má byť zelená vízia uskutočniteľná.

Dramatické dôsledky klimatickej politiky EÚ pre každodenný život ľudí „zatiaľ relatívne abstraktnej“ a pre väčšinu ľudí „prijateľnej“, si však už čoskoro vyžiadajú drastické zmeny v oblasti dopravy, bývania, energetiky či stravovania. V takom prípade Eric Heymann neočakáva všeobecné nadšenie, naopak hrozí, že sa nový režim stretne s „masívnym politickým odporom“. Kiež by mal pravdu.

Celú analýzu Deutsche Bank si možno prečítať tu, pasáž, venovanú otázke klimatickej neutrality, nájdete na stránkach 70-73.

MS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!