Cyprus: Demonštranti proti koronaopatreniam zaútočili na sídlo televízie - Christianitas

Cyprus: Demonštranti proti koronaopatreniam zaútočili na sídlo televízie


19. júla 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

V nedeľu večer sa zišli tisíce demonštrantov v cyperskej Nikózii, aby protestovali proti vládnym hygienickým opatreniam. Agentúra AFP informovala, že v okolí cyperskej televíznej stanice Sigma TV videl ich reportér tisíce ľudí nesúcich transparenty s textami, v ktorých boli odmietnuté „covid-pasy“, zavedené cyperskou vládou.

Ľuďom evidentne došla trpezlivosť s televíziou, ktorá neustále šírila tvrdé vyjadrenia proti oponentom očkovania. Demonštranti začali zapaľovať autá zaparkované pred budovou a dobýjať sa do televízie, pričom dopĺňali svoje aktivity hádzaním pyrotechniky. Došlo aj na rozbíjanie okien a napádanie novinárov.

Proti demonštrantom zasahovala polícia, viaceré osoby boli zatknuté a boli tiež hlásené početné zranenia. Polícia musela obsadiť budovu, aby zamestnancov ochránila.

Situáciu okamžite komentoval cyperský prezident Nicos Anastasiades, ktorý útok demonštrantov označil, s originalitou vlastnou liberálnym politikom, za „úder pre demokraciu“ a dokonca štylizoval seba aj vládu do hrdinskej polohy keď dodal, že „sa nepoddá hrozbám ani vydieraniu“.

Nie je však jasné, kto by mal jeho a vládu vlastne vydierať. Sú to naopak vlády v EÚ, ale aj inde vo svete, ktoré svojich občanov neustále vydierajú v súvislosti s hygienickými opatreniami a vyhrážajú sa im sankciami, či dokonca obmedzovaním ich základných slobôd. Pokiaľ cyperský prezident nazýva odpor voči tomuto vládnemu vydieraniu tiež vydieraním, tak by mal, pokiaľ má aspoň trochu zmysel pre férovú hru, uznať, že sa vláde len vrátil bumerang, ktorý sama hodila do ľudí.

V konečnom dôsledku však zostáva neisté, kto hodí onen bumerang ako posledný. A to by malo byť varovaním tak pre cyperskú, ako aj pre iné vlády. Deklarované mediálne hrdinstvo sa totiž u politikov môže nakoniec zmeniť na bezhlavý útek a budova televízie nemusí byť to poslednou, ktorú bude treba hasiť.

BM

Titulný obrázok – TASR


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!