Cirkev vo Francúzsku rozdelená ohľadom povinného očkovania


21. júla 2021
  Krátke správy - Cirkev

Keď prezident Emmanuel Macron v pondelok 12. júla ohlásil svoj zámer drasticky sprísniť proticovidové opatrenia, celé Francúzsko na chvíľu zamrzlo. Jeho opatrenia sú totiž zrejme najprísnejšie v Európe a neočkovaným zamedzujú vstup do kaviarní, reštaurácii, na diaľkové vlaky, či kultúrne podujatia, kde je viac ako 50 ľudí. Predtým boli takéto reštrikcie uvalené len na podujatia s viac ako 1000 návštevníkmi. Všetci pracovníci v zdravotníctve musia byť zaočkovaní povinne, inak prídu o prácu.

Francúzska biskupská konferencia privítala, že kostoly na zozname uvedenom prezidentom neboli uvedené. Napriek tomu vyzvala katolíkov, aby „prijali svoju zodpovednosť voči vakcínam“ no uistila ich, že naďalej bude požadovať „náboženskú slobodu, ako tomu bolo od začiatku krízy“. Hovorca konferencie, Vincent Neymon, sa vyjadril, že vyžadovať zdravotnícky pas na vstup do kostola je „v rozpore s katolíckou vierou“. Jednotliví kňazi však budú mať možnosť odoprieť vstup do kostolov ľuďom, ktorí nie sú plne zaočkovaní.

Viaceré katolícke organizácie ako Renaissance Catholique, či Le Salon Beige však Macronovu politiku odmietajú ako „zdravotnícku diktatúru“. Francois-Xavier Bellamy, katolícky filozof a poslanec Európskeho parlamentu, taktiež označil pre Le Figaro tieto udalosti za „historický odklon“ pre krajinu. Bellamy píše, že tvrdé reštrikcie poškodia „nezvratným spôsobom náš každodenný život, naše medziľudské vzťahy, ako aj (celkový) model spoločnosti“.

Na sociálnych sieťach sa ozvali aj kňazi. Otec Simon d’Artigue z katedrály v Toulouse v južnom Francúzsku sarkasticky napísal, že nakoniec možno bude musieť stáť pred bránami katedrály s čítačkou na QR kódy. Youtuber, otec Stéphane Drillon z diecézy Nice sa zas natočil video na jednom z protestov proti vakcinačným pasom, ktoré sa 17. júla konali po celom Francúzsku. Na spomenutom videu prehlásil:

Je jasné, že súčasná vláda chce poznať všetko o zdravotnom stave každého Francúza. Teraz hovoria, že ide iba o covid, ale s jedlom rastie chuť!

MG

Zdroj: National Catholic Register, titulný obrázok – cdn-europe1.lanmedia.fr

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!