Cirkev v Írsku darovala 200 miliónov eur nemocnici, o ktorej vedela, že bude vykonávať potraty. Vatikán súhlasil… - Christianitas

Cirkev v Írsku darovala 200 miliónov eur nemocnici, o ktorej vedela, že bude vykonávať potraty. Vatikán súhlasil…


16. mája 2022
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Podnikatelia v írskom zdravotníckom biznise si môžu spokojne šúchať ruky – rehoľníčky z rádu Milosrdných sestier im za 1 euro (!) darovali akcie v hodnote 200 miliónov eur, ktorými disponovali. Akcie súviseli s bývalým vlastníctvom lukratívneho pozemku a nemocnice, ktoré boli majetkom Cirkvi, resp. rádu Milosrdných sestier.

Na tomto pozemku má teraz vyrásť nový areál Národnej pôrodnice (NMH), ktorá sa doteraz nachádzala na Holles Street v centre Dublinu. Na pozemku už stojí Nemocnica sv. Vincenta, ktorá sa má s novou nemocnicou zlúčiť.

Pôvodná koncepcia vychádzala z predstavy, že rehoľníčky, ktoré poskytli pozemok a svoju nemocnicu, si podržia okrem akcií aj vplyv na riadenie nového komplexu. Čoskoro sa však liberálna mašinéria dala do pohybu a predostrela írskej verejnosti, ktorá je už v súčasnosti primerane pokrokovo naladená, obraz cirkevného zasahovania do „práv“ pacientov. Prebiehali demonštrácie, politici lamentovali a doterajší riaditeľ starej Národnej pôrodnice, Dr. Peter Boylan protestoval.

Vzhľadom na to, že nemocnica plánuje vykonávať umelé potraty (v bývalom katolíckom Írsku novonadobudnutá pokroková vymoženosť), ale aj „rodové terapie“ či sterilizácie, bola obava liberálnej úderky z odporu Cirkvi pochopiteľná. Avšak, ukázala sa ako predčasná. Cirkev totiž predviedla, opäť raz, svoju pokrokovú tvár.

Už v roku 2017 sestry na mediálny nátlak rezignovali, jednak na angažovanosť v Nemocnici sv. Vincenta, a zároveň uviedli, že sa nebudú podieľať na vlastníctve alebo riadení novej Národnej pôrodnice, či podľa všetkého by bolo zrejme správnejšie písať – Národnej pôrodnice a potratnice. Rozhodli sa preto so súhlasom cirkevných nadriadených, vrátane vatikánskej Kongregácie pre inštitúty zasväteného života, previesť svoje akcie v hodnote 200 000 000 eur na sekulárnych vlastníkov. A spolu s nimi aj všetko zdravotnícke zariadenie v Nemocnici sv. Vincenta.

Po niekoľkoročnom administratívnom zdržaní sa 28. apríla 2022 celý proces prevodu ukončil. Sekulárny predseda zdravotníckej skupiny St. Vincent´s Healthcare Group, ktorej akcie doteraz sestry vlastnili, ich v radostnom prejave vykázal do patričných liberálnych medzí – poďakoval im, že robia robotu, ktorá sa osvieteným liberálom hnusí a zaželal im nech sa jej pekne venujú ďalej a ako si domyslíme, spokojne im popritom v duchu odporučil, nech sa nepletú, spolu s ďalšími katolíkmi, do svedomia a politiky:

Úlohu sestier pri rozvoji modernej zdravotnej starostlivosti pre Írov zo všetkých spoločenských vrstiev nemožno podceňovať a úprimne im ďakujeme za ich nasadenie, obetavosť a služby. Okrem toho sme im veľmi vďační za to, že poskytli významné a hodnotné zdravotnícke zariadenia St. Vincent’s Healthcare Group, ktorá je zastúpená akcionárskymi fondmi v SVHG vo výške 204 miliónov eur. Prajeme im veľa úspechov v ich pokračujúcej charitatívnej práci v Írsku aj v zahraničí.“

Pre istotu generálna predstavená Milosrdných sestier, sestra Patricia Lenihanová ešte raz ubezpečila rozrušenú liberálnu verejnosť, že sestry „nebudú mať v budúcnosti žiadnu úlohu v novej skupine St. Vincent’s Healthcare Group, St. Vincent’s Holding CLG alebo novej Národnej pôrodnici. Budeme sa aj naďalej starať o ľudí, ktorí sú chorí alebo chudobní, o ľudí na konci života, o ľudí bez domova, utečencov a tých, ktorí sú obeťami obchodovania s ľuďmi, ako aj pokračovať v našej práci na rozvoji a poskytovaní vzdelávacích programov.“

Skrátka, presne v liberálnych intenciách: urobiť špinavú robotu, nepliesť sa do morálky, prevziať ľavicové frázy o utečencoch, bezdomovcoch, chudobných a bratstve, no a, čo je najlepšie – odovzdať ešte aj peniaze.

Teraz sa vznáša nad írskou cirkvou trápne ticho, pretože fakt darovania 200 miliónov eur, ktoré pomôžu pokrokovým zdravotníkom v uskutočňovaní zabíjania nenarodených detí, či v sexuálnej transformácii LGBTQ+ klientov, sa nedá len tak zmiesť zo stola. Arcibiskup Eamon Martin síce zavádzajúco a alibisticky argumentuje tým, že ústavný zákaz potratov bol zrušený referendom (!) až v roku 2018, čiže rok po rozhodnutí sestier vzdať sa akcií, avšak pomlčal o tom, že vykonávanie potratov bolo v Írsku povolené s obmedzením už v roku 2013, a teda sa dalo očakávať, že aj nová Národná nemocnica ich bude vykonávať. Tak, ako aj tá stará…

Nepochybne by bola namieste aj ďalšia otázka: Prečo vôbec Cirkev reagovala na liberálny tlak a vzdala sa peňazí aj vplyvu? Prečo nepovedala štátu, nech si zriadi svoju nemocnicu sám, pokiaľ nechce akceptovať cirkevný vplyv? Čo vlastne donútilo Cirkev a rehoľu k tomuto kroku?

Jedinou relevantnou odpoveďou môže byť jej snaha zapáčiť sa liberálom a strach pred nimi. O vnútrocirkevnej liberálnej loby (či už skôr majorite) samozrejme ani nehovoriac. Tim Jackson z Life Site News opisuje duchovnú situáciu v Írsku, ktorá vysvetľuje konanie kléru a hierarchie, nasledovne:

Všade prenikajúca zbabelosť v Írsku, kde sa drvivá väčšina katolíckych vodcov obáva negatívnej publicity zo strany mediálnych útočných psov, paralyzovala veľkú časť diecéznej štruktúry Cirkvi, pričom skutočne strašné škandály a zatajovanie sexuálneho zneužívania, doplnili riadený úpadok posledným úderom.“  

Problém je, že „všade prenikajúca zbabelosť“ v Cirkvi, nie je len záležitosťou Írska…

BM

Zdroj: The Journal.ie, Life Site News, titulný obrázok – youtube.com

***

Portál Christianitas.sk odporúča:

Otec Marian Kuffa, farár zo Žakoviec a veľký bojovník za život nenarodených detí, napísal predslov ku knihe poľskej novinárky Doroty Łosiewiczovej Život je zázrak, zachytávajúcej desať povzbudivých príbehov zo života ľudí 21. storočia.

Knihu si možno objednať na adrese: https://www.christianashop.sk/zivot-je-zazrak-s-prihovorom-otca-kuffu/

***

Dariusz Žuk-Olszewski prináša vo svojej knihe Licencia na zabíjanie odhalenie, ako a kde v histórii vznikla myšlienka umelých potratov, prečo bola v jednotlivých krajinách tak prudko podporovaná a kto boli protagonistky tejto ideológie.

Dozvieme sa, že podpora umelých potratov vôbec nie je šírením myšlienky tzv. „slobodnej voľby“. V skutočnosti ide o manipuláciu s jednotlivcami s jediným záujmom, a tým je finančný prospech.

Knihu si možno objednať na adrese: https://www.christianashop.sk/licencia-na-zabijanie/

***


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!