Čína: Ďalšia etapa „sledovania občanov“ – úrady zavedú náramky na monitorovanie emocionálneho stavu - Christianitas

Čína: Ďalšia etapa „sledovania občanov“ – úrady zavedú náramky na monitorovanie emocionálneho stavu


21. novembra 2022
  Krátke správy

Vodiči diaľkových autobusov v Pekingu budú nosiť elektronické náramky, ktoré v reálnom čase monitorujú ich emocionálny stav. Dôvodom je zvýšenie bezpečnosti, uviedol v nedávno hongkonský denník South China Morning Post. Je to však len ďalší krok v oblasti „sledovania občanov“.

Ilustračný obrázok, zdroj: pixabay.com

Iniciatívu vybaviť vodičov náramkami na monitorovanie ich zdravia vyvinula štátna autobusová spoločnosť v Pekingu. Podľa denníka Beijing Ribao bolo vodičom v nedávnej dobe rozdaných približne 1 800 náramkov, ale nie je jasné, koľko z nich ich bude reálne musieť nosiť.

South China Morning Post zdôrazňuje, že nové smernice boli predstavené niekoľko týždňov pred 20. zjazdom Komunistickej strany Číny, ktorý prebiehal od 16. októbra v Pekingu. Takéto zjazdy sa konajú raz za päť rokov a úrady sa snažia minimalizovať riziko sociálnych nepokojov.

Náramky pre vodičov autobusov okrem iného monitorujú telesnú teplotu, pulz, krvný tlak, frekvenciu dýchania a hladinu kyslíka v krvi. Majú byť schopné rozpoznať emocionálne stavy, ako napríklad úzkosť, a údaje, ktoré zhromažďujú, budú autobusovej spoločnosti k dispozícii v reálnom čase.

Vodiči z pekinskej štvrte Tchung-čou (Tongzhou) sa v júni zúčastnili na skúšobnom používaní zariadení. Spoločnosť vtedy oznámila, že náramky sú „technickým opatrením na posilnenie riadenia fyzického a duševného zdravia vodičov“, pripomína hongkonský denník.

Odborníci však vyjadrujú obavy v súvislosti s ochranou súkromia vodičov. Poukazujú tiež na to, že aj keby náramok informoval spoločnosť o nezrovnalostiach v reálnom čase, na zásah by mohlo byť neskoro. „Tieto údaje sa dajú použiť až neskôr na analýzu nehody,“ povedal Wang Cchung-wej, riaditeľ oddelenia pre záležitosti kybernetickej bezpečnosti v právnickej firme Jingsh.

South China Morning Post uvádza aj ďalšie správy o tom, že podobné náramky sa používajú na monitorovanie ľudí v Číne. V júli bolo pracovníkom na pekinskom sídlisku povedané, aby ich nosili ľudia v karanténe, ale po protestoch od tohto nápadu upustili.

MH

Zdroj: PAP, pch24.pl, ilustračný obrázok, zdroj – pixabay.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Byzantský mystik Gregor Palama vo svetle katolíckej viery (Druhá časť)

Nominalizmus a jeho důsledky – VI

Slovenský konzervativizmus už nepotrebuje diskusie, potrebuje kontrarevolúciu

Katolícky ateizmus – najnebezpečnejšia forma modernizmu?