Chorvátske voľby: víťazstvo konformizmu


8. júla 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Chorvátske voľby sa skončili a chorvátsky premiér Andrej Plenković dokázal, že je výborným stratégom. Kvôli koronavírusu naplánoval chorvátske voľby na prázdniny, na prvú júlovú nedeľu, a nie na september. Dôvodom je skutočnosť, že v septembri dopadnú na Chorvátsko všetky negatíva krízy zapríčinenej koronavírusom, takže v septembri by bola pre Plenkovića situácia oveľa horšia.

Andrej Plenković je proeurópsky diplomat, ktorý na prvé miesto kladie záujmy EÚ. Ešte pred niekoľkými mesiacmi ho mnohí odpisovali a hovorili o jeho skorom politickom konci. Napriek negatívnym prognózam sa však Plenković udržal nielen v pozícii predsedu HDZ, ale dosiahol aj najlepší výsledok za 10 rokov, aký HDZ, strana založená v minulosti chorvátskym prezidentom Franjom Tujmanom, neočakávala.

Andrej Plenković bude mať v 151 člennom chorvátskom parlamente 66 mandátov. Jeho politickými spojencami sú zástupcovia národnostných menšín, ktorí tradične s HDZ hlasujú a takisto sa môže spoľahnúť na podporu niektorej z menších centristických chorvátskych politických strán.

Krátko pred voľbami sa vyhrotili vzťahy medzi Andrejom Plenkovićom a Miroslavom Škorom, vodcom krajne pravicového Vlasteneckého hnutia. Škorovi nacionalisti presadzovali sprísnenie interrupčného zákona a imigračného zákona, celkovo však získali len 16 mandátov, menej ako sociálni demokrati, pod vedením Davora Bernardiča, ktorí získali v chorvátskom parlamente 41 hlasov.

K tomu, aby dokázal Plenković pohodlne vládnuť, nepotrebuje ani hlasy Škoru a ani hlasy sociálnych demokratov. Navyše sa Plenkovićovi podarilo zbaviť HDZ vplyvu nacionalistov. Davor Bernardič, už uviedol, že je ochotný z vedenia strany po volebnej porážke odstúpiť.

Víťazstvo Andreja Plenkovića pozitívne hodnotí aj EÚ. Podľa ich slov bude mať Plenković dostatok voľnosti ukázať, aká je jeho vízia proeurópskeho Chorvátska. HDZ je súčasťou Európskej ľudovej strany, Plenkovića otvorene podporovala aj šéfka EÚ Ursula Von der Leyenová, /ktorá sa zapojila podľa mnohých/ neprijateľným spôsobom do chorvátskej volebnej kampane.

BK