Británia kriminalizuje modlitby pred potratovými klinikami - Christianitas

Británia kriminalizuje modlitby pred potratovými klinikami


10. marca 2023
  Krátke správy

Neveriaci sa často posmievajú veriacim, že ich modlitby „nemajú žiadne účinky“. Nuž, zdá sa, že britský parlament má iný názor. Azda preto prijal zákon, podľa ktorého sú modlitby (aj tiché!) pred potratovými klinikami trestné.

Britský parlament
zdroj: flickr.com

Britskí poslanci v slobodnom hlasovaní odmietli pozmeňujúci a doplňujúci návrh k „zákonu o verejnom poriadku“ 299 hlasmi proti 116 (teda o masívnych 183 hlasov), ktorý zabezpečoval ochranu súkromných modlitieb a konsenzuálnych rozhovorov v rámci akejkoľvek „zóny cenzúry“. Stalo sa tak len deň po tom, čo v takejto „zóne cenzúry“ – teda v okolí potratovej kliniky – polícia zatkla modliacu sa katolícku ženu menom Isabel Vaughan-Spruceová. Rozhovor medzi „mužmi zákona“ a ženou je nahratý na video a je doslova neuveriteľný.

Policajt najprv požiadal pani Vaughan-Spruceovú, aby „vyšla z vyhradenej zóny“, ktorá bola okolo kliniky zriadená. Žena však odvetila, že „neprotestuje“ a že ani „nevykonáva žiadne aktivity, ktoré sú zakázané“. Rozhovor ďalej pokračuje:

Policajt: „Ale povedali ste, že sa zapájate do modlitby, čo je verejný priestupok.“

V.-S.: „Je to tichá modlitba.“

Policajt: „Nie, to je stále zapájanie sa do modlitby, čo je verejný priestupok!

V.-S.: „S tým nesúhlasím!

Následne bola pani Vaughan-Spruceová zatknutá šiestimi (!) policajtmi.

Alithea Williamsová, manažérka Spoločnosti na ochranu nenarodených detí, sa k britským poslancom vyjadrila slovami, že „dopočuli sa o poburujúcom príklade zatknutia Isabel Vaughan-Spruceovej za tichú modlitbu v Birminghame a rozhodli sa, že sa to zavedú celoštátne“. Za tichú modlitbu v „zóne cenzúry“ môže dostať „previnilec“ pokutu od 100 do 1000 libier. Aj poslanci, ktorí hlasovali za ochranu súkromných (tichých) modlitieb, hovoria o prekročení rubikonu. Sir John Hayes, konzervatívny poslanec za South Holland sa napríklad vyjadril takto:

Máme tu ľudí zatknutých za modlitbu, vypočúvaných políciou, ktorá sa ich pýta, za čo sa modlia, čo si myslia. Toto je dystopické. Je to ako zmes Huxleyho, Philipa K. Dicka a toho všetkého.“

Aj ďalší poslanec, Andrew Lewer, ktorý predložil dodatok o ochrane verejných modlitieb, sa v rozprave vyjadril, že „polícia by nemala ľuďom klásť otázky typu na čo myslíte“.

Isabel Vaughan-Spruceová je pro-life aktivistka a katolíčka, ktorá bola za tichú modlitbu pred potratovou klinikou v Birminghame zatknutá už po druhýkrát v priebehu niekoľkých mesiacov. Podľa konzervatívnych a kresťanských aktivistov je takéto počínanie nebezpečné už v tom, že sa „zákaz modlitieb“ môže začať rozširovať aj na ďalšie aspekty verejného, či politického života. Na záver už možno len dodať, že „za všepráva bojujúci liberáli“, samozrejme, novému britskému zákonu s nadšením tlieskajú.

MG

Zdroj: Catholic Herald, Catholic News Agency, LBC, ilustračný obrázok, zdroj flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Nenechajte nás v tom samých: Prosíme o milodar v boji za obhajobu nemenného učenia katolíckej Cirkvi

Arcibiskup Fulton Sheen: O zlých ľuďoch v nebi a dobrých v pekle

Bazilika svätého Augustína v Campo Formio v Ríme

Farár Kuffa o učebniciach sexuálnej výchovy: „Dokedy budeme zbabelo mlčať?“