Brazílski Indiáni strieľali šípy po vrtuľníku so zdravotníkmi. Odmietajú očkovanie…


10. mája 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Britská stanica BBC informovala o tom, že brazílski Indiáni žijúci v pralese nedôverujú zdravotníkom a veria údajným hoaxom, ktoré sa šíria na aplikácii WhatsApp. Ďalším zdrojom údajných hejterských a hoaxových správ sú pre Indiánov domorodí pastori, ktorí medzi nimi vykonávajú duchovnú službu. V neposlednom rade sa v správach médií, ako zdroj šírenia údajných antivaxerských konšpiračných teórií, uvádza aj brazílsky prezident Bolsonaro.

Táto netolerantná zmes podnietila u Indiánov netolerantné správanie. Vrtuľník naložený zdravotníckymi pracovníkmi a dávkami vakcín proti koronavírusu, ktorý vzlietol z letiska v Labrea v najjužnejšej časti brazílskeho štátu Amazonas a zamieril do dediny vzdialenej asi 50 kilometrov, privítali dedinčania sústredenou paľbou zo svojich lukov. Indiáni z kmeňa Jamamadi totiž vakcínam nedôverujú.

Na podporu svojich netolerantných názorov uvádzajú aj výroky prezidenta Bolsonara, ktorý striktne odmietol vakcináciu: „Nikto ma nemôže nútiť, aby som sa nechal zaočkovať.“

K svojmu postoju Bolsonaro dodáva: „Pokiaľ sa z vás stane aligátor, je to váš problém. Pokiaľ žene začnú rásť fúzy alebo naopak muž začne z ničoho nič hovoriť vysokým hlasom, farmaceutické spoločnosti s tým samozrejme nebudú mať nič spoločné.“

Domorodí pastori navyše informujú indiánov, že pomocou vakcín bude do ich tiel nastrelený mikročip. Potvrdil to predseda Národnej rady evanjelických pastorov a vodcov, pastor Henrique Terena, ktorý uviedol, že jeho podriadení roznášajú po pralese hoaxy.

BBC sa zaujímala priamo u majiteľov aplikácie WhatsApp, prečo nekoná proti šíreniu nenávistných hoaxov, ale majitelia odpovedali, že nemajú prístup k obsahu správ. Proti hoaxom bojujú bezplatnými službami propagujúcimi oficiálne informácie o Covide-19.

BM

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!