Brazílski biskupi obviňujú prezidenta Bolsonara zo „sabotáže“ očkovania detí - Christianitas

Brazílski biskupi obviňujú prezidenta Bolsonara zo „sabotáže“ očkovania detí


26. januára 2022
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Brazílska národná konferencia biskupov (CNBB) vydala 21. januára spoločné vyhlásenie, spolu s ďalšími občianskymi organizáciami, odsudzujúce kampaň, ktorá odmieta očkovanie brazílskych detí proti ochoreniu Covid-19. Hoci deklarácia priamo nespomína prezidenta Jaira Bolsonara, jej cieľom je pravdepodobne najmä kritika jeho vyhlásení, ktoré odmietajú očkovanie proti covidu, najmä očkovanie detí.

Bolsonaro niekoľkokrát vyjadril svoj nesúhlas s očkovaním mladých ľudí, pričom tvrdil, že riziko úmrtia na Covid-19 u detí a tínedžerov je „takmer nulové“ a povedal, že by nenechal zaočkovať ani svoju 11-ročnú dcéru.

16. decembra povolil vládny zdravotnícky regulačný úrad použitie vakcíny Pfizer pre deti vo veku od 5 do 11 rokov.

V dokumente od CNBB a občianskych organizácií sa uvádza: postup pandémie ukázal, že „očkovanie sa bude musieť dostať k deťom, ktoré ich ochráni pred nákazlivým a zmutovaným vírusom“, ale keď na to prišiel čas, opäť nastal „cirkus šialenstva“, čím zrejme majú na mysli tých čo odmietajú očkovanie detí, na čele s prezidentom. Tých nakoniec dokument obvinil zo snahy „šíriť chaos“.

Manévre konané na diskreditáciu vakcín, s neustálou paľbou nepodložených vyhlásení, majú za jediný cieľ poškodenie dôvery rodičov v to, čo je správne a nevyhnutné – k očkovaniu detí a zabezpečeniu ich ochrany pred závažným infekčným ochorením.“

Kampaň Bolsonarovej administratívy proti vakcíne tiež označili za „sabotáž“ a „do očí bijúce nerešpektovanie ústavy“, ako aj brazílskeho zákona o deťoch a mládeži. Signatári uzavreli list výzvou na guvernérov štátov a primátorov miest, aby urobili všetko, čo je potrebné na urýchlenie očkovania detí.

Francisco Borba Ribeiro Neto, riaditeľ Centra viery a kultúry na Pápežskej katolíckej univerzite v São Paule povedal, že postoje za alebo proti očkovaniu nemožno oddeliť od ideológie a politiky: „V praxi každé explicitné odmietnutie vakcíny v akejkoľvek vekovej skupine pochádza zo segmentov, ktoré podporujú prezidenta Bolsonara,“ povedal portálu Crux Now . „Teraz je jasná deliaca čiara medzi „bolsonaristickými antivaxermi“ a všetkými ostatnými, ktorí sú za očkovanie.“

CNBB podľa neho vždy vyjadrovala určitý odstup od Bolsonarových myšlienok, kritizovala jeho politiku v oblasti ochrany životného prostredia a nedostatočnú pomoc chudobným.

BM

Zdroj: Crux Now, titulný obrázok – flickr.com


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!