Biskup Chautur je nevinný! Kedy sa mu médiá ospravedlnia za zničenie dobrého mena? - Christianitas

Biskup Chautur je nevinný! Kedy sa mu médiá ospravedlnia za zničenie dobrého mena?


29. apríla 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Zachytili ste správy o tom, že obvinenie biskupa Chautura zo sexuálneho zneužívania bolo zastavené? Zrejme asi ani nie, pretože médiá hlavného prúdu tomu ani zďaleka nevenovali toľko času a priestoru, ako pri jeho obvinení. A rozhodne nemôžeme povedať, že sa v tomto prípade novinári trápili nejakou prezumpciou neviny.

Približne pred štyrmi rokmi jedna mladá žena obvinila bývalého košického eparchu Milana Chautura z toho, že ju ako dieťa sexuálne zneužíval. Liberálne médiá sa kauzy okamžite chytili a takmer celý rok nás zásobovali bombastickými titulkami ako: Strčí cirkev hlavu do piesku? Alebo: Ako dieťa ma zneužíval biskup Milan Chautur a chcem, aby o tom vedeli ľudia v jeho blízkosti. Nemilo prekvapil aj konzervatívny Postoj, ktorý v roku 2019 priniesol rozhovor s advokátom dotyčnej ženy a ten emotívne vysvetľoval, ako veľmi je z postupu vyšetrovateľov v tomto prípade zhrozený a naznačoval tiež, že by mohli existovať aj ďalšie obete.

Prečo aj teraz tak masívne neinformujú?

Priestor na vyjadrenie dostal aj samotný biskup, ale bolo to nič oproti tomu, čo rozpútala v mediálnom priestore protistrana. Po dlhodobom a doslova hysterickom opakovaní ich obvinení potom už príliš mnoho Slovákov uverilo, že „sa tam niečo stalo“. A toto sme počúvali zo všetkých strán viac ako štyri roky. Až doteraz. Obvinenie totiž už bolo zastavené.

Tieto zásadné informácie však momentálne bežný konzument médií hlavného prúdu rozhodne nedostane naservírované v takej miere, ako to bolo v prípade Chauturovho obvinenia. Televízia Markíza napríklad venovala prvej správe o konci tejto kauzy presne 32 sekúnd. Preto vám to musíme povedať my.

Svedkovia nič nevideli

Veci sa teda majú tak, že okresná polícia v Humennom zastavila trestné stíhanie biskupa a prípad sa uzavrel s tým, že ženu sexuálne nezneužíval. Z výsledkov vyšetrovania sme sa dozvedeli aj to, že sa vypočulo viacero svedkov – a teraz pozor – nikto z nich nepotvrdil, žeby bol priamym svedkom sexuálneho zneužívania. Podľa medializovaných informácií žena, ktorá biskupa obvinila, podstúpila aj špeciálne vyšetrenie, kde sa zistilo, že „vierohodnosť jej výpovede vo vzťahu k vyšetrovanej veci je znížená…“.

Žiada si toto ešte nejaký komentár? Ak by bol vladyka slovenským politikom alebo spoločenskou celebritou, už by zrejme v tejto chvíli žiadal od médií odškodné za zničenie povesti a dobrého mena a bola by to poriadne mastná suma!

Chautur to vnímal ako útok na Cirkev

Aj napriek tomu, že ho málokto počúval, biskup už v roku 2018 na celú kauzu a obvinenia od mladej ženy reagoval takto: Je zrejmé, že k tejto jej iniciatíve sa „ktosi“ veľmi ochotne mediálne pridal aj napriek negatívnym zisteniam polície. Preto mi zostáva len veriť, že ľudia nezájdu až tak ďaleko, že prijmú každú zlú správu aj bez riadneho vyšetrenia objektívnych skutočností, pre ktoré sú v právnom štáte vytvorené orgány činné v trestnom konaní. A z druhej strany veľmi dobre viem, že vysvetľovať to tým ľuďom, ktorí majú svoje predsudky voči všetkým biskupom a kňazom je zbytočné – no tí, ktorí ma poznajú si vytvoria vlastnú mienku…“

Vladyka Chautur po tom, čo si zažil, v júni 2021 požiadal pápeža o uvoľnenie z riadenia Košickej eparchie a stal sa emeritným biskupom. Odišiel do ústrania kvôli liečbe leukémie a momentálne žije v kláštore redemptoristov v Michalovciach.

MM

Fotografie – facebook vladyku Milana a wikimedia commons


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Prečo katolík nemôže za žiadnych okolností schvaľovať LGBT hnutie a komunity

Nominalizmus a jeho důsledky – VII

Kauza katolíckej školy v Nemšovej: Toto odkazuje ukričanej menšine bývalý kolega!

Svätý Mikuláš čaká na našu pomoc!