Arcibiskup Cordileone: „Toto nie je politika; katolíci musia bojovať proti potratom rovnako, ako bojovali proti segregácii!“


10. septembra 2021
  Krátke správy - Cirkev

Arcibiskup ultraliberálneho San Francisca Salvatore Cordileone uverejnil v celonárodných novinách The Washigton Post prekvapivo tvrdý otvorený list, v ktorom kritizuje katolíkov – pastorov aj laikov – za podporu potratovej mašinérie. V liste vyzýva pastorov, ktorí o brutálnom zavraždení 60 miliónov Američanov hovoria len „jemným jazykom“, aby radšej napodobňovali katolíckych vodcov, ktorí sa v 50. rokoch minulého storočia odvážne postavili proti rasovej segregácii.

Arcibiskup Cordileone tiež odsúdil katolíckych politikov, ktorí využívajú svoje postavenie a moc na upevňovanie potratového biznisu a bojujú proti životu ešte nenarodených. Niektorí z najvyšších amerických politikov – vrátane prezidenta Joea Bidena a predsedkyne Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej – hlásajú svoju katolícku „vieru“, no zároveň presadzujú zákony o potratoch, ktoré sú v rozpore s Cirkvou, ktorej sú údajne súčasťou.

Po tom, čo Najvyšší súd rozhodol, že aspoň dočasne povolí texaský zákon, ktorý chráni ešte nenarodené deti s detegovateľným tlkotom srdca pred zabitím, sa títo katolícki politici proti rozsudku otvorene postavili. Arcibiskup pokračuje:

Považujem za obzvlášť znepokojujúce, že toľko politikov na nesprávnej strane ľudskoprávnych aktivít našej doby sú samozvaní katolíci… Toto je trvalá výzva pre biskupov v USA: Toto leto sme vyvolali rozruch diskusiou o tom, či by verejní činitelia, ktorí podporujú potraty, mali prijať sviatosť Eucharistie. Boli sme obvinení z nevhodného zavádzania náboženstva do politiky, z toho, že sme sa dostali tam, kam nepatríme.

Cordileone upozorňuje, že katolícki biskupi sú zodpovední za to, aby adekvátne reagovali na prominentných predstaviteľov, ktorí sa otvorene stavajú proti cirkevnému učeniu o potratoch. Biskupi sa podľa neho musia pozerať na príklad arcibiskupa z New Orleans Josepha Rummela, „ktorý sa odvážne postavil proti zlu rasizmu“ a „dlhou a trpezlivou kampaňou zmenil názory prosegregačných bielych katolíkov“.

New Orleánsky arcibiskup Rummel sa horlivo postavil proti segregácii a v roku 1953 vyhlásil, že „už nemôže naďalej dochádzať k ďalšej diskriminácii ani segregácii v laviciach kostolov“. Zatvoril tiež jeden kostol, pretože odmietol prijať čierneho kňaza, a zasadil sa za koniec segregácie v katolíckych školách v New Orleans.

Bolo to zlé rozhodnutie?“ – pýta sa dnes Cordileone v otvorenom liste. „Išlo aj vtedy o „zneužívanie Eucharistie na politické účely? Nie. Rummel správne uznal, že verejná obhajoba rasizmu je škandalózna: porušuje základné katolícke učenie a základné zásady spravodlivosti a tiež vedie ostatných k hriechu.“

Modernou paralelou je podľa arcibiskupa mesta San Francisco práve potrat.

Potrat zabíja jedinečnú, nenahraditeľnú ľudskú bytosť tvoriacu sa v lone matky. Každý, kto obhajuje potrat vo verejnom alebo súkromnom živote, kto ho financuje alebo presadzuje ako legitímnu voľbu, sa zúčastňuje veľkého morálneho zla,“ pokračuje arcibiskup.

Keď krv 60 miliónov nevinných amerických detí volá po spravodlivosti, pastieri nemôžu hovoriť potichu, čím sa vražda detí de facto mení na „kultúru voľby“. Bolo by to v rozpore s Cirkvou a ľudskou dôstojnosťou.“

Svoj tvrdý list zakončuje arcibiskup taktiež rázne:

Nemôžete byť dobrým katolíkom a podporovať rozšírenie vládou schváleného práva na zabíjanie nevinných ľudských bytostí. Odpoveď na nečakané tehotenstvo nesmie byť násilie, ale láska k matke i dieťaťu.

A pokračuje:

Považuje sa za „nevhodné“, aby kňazi niečo takého hovorili. V každom prípade reakcia katolíckych politických lídrov na situáciu v Texase nám jasne ukazuje, že je v skutočnosti nadmieru potrebné, aby sme to vyhlasovali ešte hlasnejšie.“

MG

Zdroj: The Federalist, titulný obrázok – Flickr

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!