Ako milovať, podľa obľúbených spisovateľov

catholicmatch.com
6. apríla 2019
  Spoločnosť  

Veľa z nás má priateľa, ktorý všetko presne vystihne. Ak sa usilujeme pozbierať myšlienky, prípadne ukončiť obdobie pochybností, príde a rozjasní náš deň správnymi slovami.

Niekedy to nie je len náš spolubývajúci. Niekedy to je spisovateľ, ktorý je už dávno mŕtvy a my sa k jeho knihám opakovanie vraciame. Najmä v období osamelosti, či začiatku nového vzťahu, keď hľadáme viac, ako len zamilované básne a banality, vtedy giganti literatúry dokážu zastúpiť rozumného priateľa.

Sonety sú pekná vec a majú svoje miesto, ale ja zvyčajne hľadám posilu v hlase poetických autorov so sviatostnou predstavivosťou a súcitným prejavom.

1. “Len máloktoré potešenie sa vyrovná prítomnosti toho, ktorému nadovšetko dôverujeme.” —George MacDonald

Len máloktoré potešenie sa vyrovná schôdzke v kaviarni s človekom, ktorý číta a miluje dielo Georgea McDonalda.  Zoberte si jeho rozprávky a načerpajte z nich radu. Dôvera je kľúčová v každom vzťahu.

Ak nájdete niekoho, kto sa snaží získať a uchovať vašu dôveru, život je plný radosti. Ale ak sa vy stanete tým, komu niekto iný verí, vtedy sa život zmení na živé Aleluja.

2. “Ľudia sú tu, aby sme ich milovali, nie aby sme im rozumeli.” —Oscar Wilde

Hoci to nebol zrovna muž, ktorého by ste si chceli zobrať, bol Oscar Wilde múdry, bystrý a dobrosrdečný sprievodca, často bolestným svetom vzťahov. V týchto slovách, najmä v pripomienke, že ľudia sú záhadou. Muži a ženy sa neskladajú z tlačidiel a prepínačov. Ak vstupujeme do vzťahu z predpokladom, že druhého dokonale pochopíte, tak sa akurát vystavujete sklamaniu. Nie je návod k ľudskému srdcu. I po desiatich rokoch manželstva objavujem na svojom mužovi stále nové veci, ktoré nikdy nepochopím. Ako Ján Pavol II povedal: “Osoba je entita takého druhu, ku ktorej vedie len jedna náležitá a primeraná cesta – láska.“ Preto sa prestaňte pokúšať rozlúštiť ju a užívajte si to tajomstvo.

3. “Ak hľadáš dokonalosť, nikdy nebudeš spokojný.”—Lev Tolstoj

Schopnosť Tolstého zachytiť silu a slabosť jednotlivca je jedinečná. Ale nech vás jeho slová nezmýlia, Tolstoj nehovorí, že sa máte uspokojiť s hocikým.

Tolstoj mal vysoké nároky a jeho dielo podčiarkuje manželské šťastie, rovnako ako nešťastie zo stroskotaného manželstva.

Ale úplná dokonalosť na zemi nie je. Neporovnávajte potenciálneho partnera so zoznamom svojich ideálnych predstáv. Hľadajte lásku, nie nedostupný sen. Šťastné vzťahy sa nebudujú ku tým “pravým”, ale budujú sa uprostred ťažkostí každodenného života. Vysoké nároky sú podstatné, ale usilujte sa ich splniť.

4. “Láska nie je emócia, ale vytrvalé prianie toho najlepšieho pre milovanú osobu.” —C. S. Lewis

C.S. Lewis zvyčajne hovorí tie najťažšie veci tým najpochopiteľnejším spôsobom. Láska nie je emócia. Emócie sú nestále a premenlivé, vydané napospas hormónom, snom či počasiu. Láska tu na zemi zostáva stála. Láska je o vytrvalom želaní neba a vytrvalej práci na tomto cieli, najvyššom dobre pre nás všetkých..

5. “Buď trpezlivý s tým, čo je v tvojom srdci nevyriešené. Miluj tú otázku. Možno, že postupne, bez toho, aby si si to uvedomil, sa v jeden vzdialený deň dožiješ odpovede.” —Rainer Maria Rilke

Či je to randenie, zakladanie rodiny, hľadanie miesta v zamestnaní, nikto nechápe neistotu viac ako Rainer Maria Rilke. Jeho tichý hlas je priateľ, ktorý nám pripomína “neboj sa, ty stačíš”. A naozaj to tak myslí. Ty stačíš. Lepšia rada pre turbulentné roky chodenia nie je. “Buď trpezlivý so svojím srdcom.” Svet sa môže zdať tvrdý a osamelý, ale trpezlivosť so sebou je kľúč k radosti a pokoju.

Tento článok bol pôvodne uverejnený na CatholicMatch Institute (súčasť CatholicMatch.com), ktorý pomáha slobodným katolíkom vytvoriť pevné základy pre manželstvo. Uverejnené so súhlasom.