Ako Čína postupne začína meniť medzinárodné organizácie - Christianitas

Ako Čína postupne začína meniť medzinárodné organizácie

pch24.pl
19. apríla 2020
  Politika

Agentúra Bloomberg píše o tom, ako Čína postupne zvyšuje svoj vplyv v existujúcich svetových medzinárodných organizáciách, ktoré sa tak stávajú bojiskom o svetové vodcovstvo v  21.storočí, pokiaľ ide o vytváranie nových noriem a princípov. V tomto boji sa Čína snaží prebrať pozície USA.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO je už značne infiltrovaná Čínou. Celý svet videl, ako kanadský lekár Bruce Aylward, hlavný poradca WHO prerušil rozhovor s novinármi, keď sa ho opýtali na úlohu Taiwanu v rámci WHO. Zdravotnícka organizácia WHO neuznáva suverenitu Taiwanu kvôli nátlaku Číny, no marginalizácia Taiwanu sa ukázala byť osudnou na prelome decembra 2019 a januára 2020, kedy taiwanskí lekári informovali o možnosti prenosu koronavírusu medzi ľuďmi, čo čínske úrady spočiatku odmietali. Taiwan predložil viacero dôkazov, že Peking nehovorí o koronavíruse pravdu, generálny tajomník WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus však tvrdenia Taiwanu odmietal a oceňoval čínsky komunistický režim. Samotný Adhanom bol do funkcie generálneho tajomníka WHO zvolený v roku 2017 so silnou podporou Pekingu.

Čína nemá čoraz silnejší vplyv len vo WHO. Takisto v Medzinárodnej organizácii civilného letectva získali Číňania silné pozície a následne začali čínski úradníci na kľúčových postoch tejto organizácie odstavovať taiwanských zástupcov civilného letectva a bránili im zúčastňovať sa zasadnutí Medzinárodnej organizácie civilného letectva.

Zdroj: commons.wikimedia.org

Keď v roku 2014 získal post generálneho tajomníka Medzinárodného telekomunikačného zväzu OSN čínsky kandidát, začali Číňania razantnejšie presadzovať pekingský projekt digitálnej hodvábnej trasy. Cieľom čínskych snáh je podľa Bloombergu ovládnutie najvyspelejších komunikačných sietí na svete, pričom sa zvýšila zraniteľnosť internetu zo strany autoritárskej kontroly. Číňania sa snažia presadiť aj v Interpole a ďalších inštitúciách, ktoré ovplyvňujú globálne záležitosti.

Podľa agentúry Bloomberg Čína pokračuje v tlaku na katolíkov v krajine, časť čínskych biskupov je úzko spätá s komunistickým režimom. Podľa amerických odborníkov sa situácia katolíkov v Číne zhoršuje, Čína pracuje na tom, aby všetky náboženstvá v krajine podriadila záujmom socialistického štátu. Čína sa snaží cez postupné ovládnutie svetových organizácii presadzovať svoj vplyv vo svete. Vinu za to, že sme svedkami čínskej rozpínavosti majú podľa agentúry Bloomberg aj americkí politici, ktorí verili, že začlenením Číny do medzinárodných organizácii sa začne Čína meniť k lepšiemu a hrozbe, že Čína začne formovať tieto organizácie podľa vlastného obrazu, sa nekládol väčší význam.