Znepokojený kardinál Zen – hrozí ďalší masaker?


6. júna 2020
  Krátke správy - Cirkev

4. júna 1989 ubehlo tridsaťjeden rokov, čo čínska vláda krutým spôsobom ukončila mesiace protestov a požiadaviek na väčšiu slobodu a tankami doslova rozdrvila demonštrantov, ktorí celé týždne okupovali obrovské námestie Nebeského pokoja v centre Pekingu. Bol to masaker, ktorého skutočný rozsah nebol nikdy zverejnený – od niekoľkých stoviek až po tisícky mŕtvych – a ktorý šokoval medzinárodnú verejnosť.

Podľa kardinála Josepha Zena, hongkongkého emeritného arcibiskupa, ktorý poskytol krátky rozhovor talianskej webovej stránke lanuovabq.it, sa Hongkong sa už niekoľko mesiacov nachádza v podobnej situácii veľkého sociálneho a politického nepokoja. Dôvod? Hrozí mu strata autonómie a slobody, ktorú mu čínski komunisti chcú vziať.  To všetko vyvoláva aj obrovské medzinárodné znepokojenie.

Kardinál, ktorý je určite jedným z autoritatívnych hlasov odporu voči tejto hrozbe, pripúšťa, že sa krajina nachádza takmer v predvečer druhého Tiananmenu. Polícia sa neraz správa beštiálne a „naši odvážni mladí ľudia, ktorí legitímne chcú hájiť hongkongskú autonómiu a slobodu, sú zatýkaní a týraní“.

Menovanie nového arcibiskupa Hongkongu je zatiaľ v nedohľadne napriek tomu, hovorí kardinál, že „potrebujeme vodcu, ktorý nás v týchto dňoch bude viesť, a nie takého, kto sa ľahko poddá tlaku komunistickej strany“.

„Už vyše roka sme ako na tŕňoch, pretože Vatikán sa po celý čas usiluje zapáčiť sa pekinskej vláde a doteraz sa ani raz nezmienil o zlých veciach, ktoré sa u nás dejú. Celý svet vidí brutalitu polície, ktorá mučí našich mladých, bije ich, zatýka a Vatikán sa ich ani len slovom nezastane. To nás znepokojuje.“

„Bohužiaľ, vzhľadom na situáciu vo vedení Komunistickej strany v Pekingu nemôžeme očakávať veľa dobrého.“ Kardinál krátky rozhovor zakončil úprimným vyznaním: „Ako kresťania sa odovzdávame do Božích rúk, bránime pravdu a spravodlivosť a modlíme sa za obrátenie našich prenasledovateľov.“

MH