Zmenili liturgiu, povolia teraz antikoncepciu? - Christianitas

Zmenili liturgiu, povolia teraz antikoncepciu?


16. augusta 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Popredný taliansky progresívny liturgista Andrea Grillo žiada zmenu cirkevného učenia o antikoncepcii. Podľa neho encykliky Pia XI. či Pavla VI. sú jednoducho nesprávne… Tento hlas presne komentuje odborník na tridentskú liturgiu Dr. Peter Kwasniewski.

Už dávno vieme, že tí, ktorí na papieri a v praxi pretvárali katolícku liturgiu, zavádzali aj doktrinálne novoty, výstrednosti a niekedy dokonca herézy. Na druhej strane radikálne zmenená liturgia viedla k oslabeniu a niekedy aj k strate viery v mnohé ústredné doktríny katolicizmu – či k strate úcty k Bohu, ktorá je spojená s morálnym posunom v každej oblasti života. V konečnom dôsledku nie je ťažké pochopiť, že lex orandi, lex credendi a lex vivendi sú navzájom prepojené,“ napísal Dr. Peter Kwasniewski na portáli OnePeterFive.com.

Kwasniewski potom upozornil na nedávny článok profesora Andreu Grilla, talianskeho liturgistu, ktorý zohral veľkú úlohu pri potlačení tradičnej liturgie. Je veľkým kritikom Summorum pontificum a už pred mnohými rokmi vyhlasoval, že pápež František ho zruší, len čaká, kým Benedikt XVI. zomrie. Prof. Andrea Grillo síce tvrdí, že nemal vplyv na prípravu Traditionis custodes – ale ako upozorňuje Kwasniewski, v dokumente je mnoho myšlienok, ktoré práve on prednášal, a dokonca aj konkrétne riešenia, ktoré navrhol. Andrea Grillo teraz napísal článok o… antikoncepcii pod talianskym názvom Preservativi sessuali e preservazioni ecclesiali. La questione sistematica. Ako upozorňuje Kwasniewski, Grillo v tomto texte ukázal, do akej miery sa rozchádza s katolíckou tradíciou.

Liturgista tvrdí, že v druhej polovici 19. a v prvej polovici 20. storočia katolícka teológia vraj vytvorila vieru v neprekonateľnú vzdialenosť medzi človekom a Bohom a nárokovala si autoritu rozhodovať o otázkach manželstva a sexuality. Kwasniewski pritom poukazuje na to, že táto autorita predsa pochádza od samotného Pána Ježiša, ktorý dal autoritu Cirkvi ako Mater et Magistra a sám povýšil manželstvo na jeho pôvodnú dôstojnosť. Podľa Grilla si Cirkev prvýkrát vraj začala uplatňovať „autoritu“ nad manželstvom na Tridentskom koncile, keď sa výslovne dištancovala od manželstiev uzavretých v tajnosti. Podľa Grilla to isté platí aj pre otázku prokreácie, ktorú chcela Cirkev v 20. storočí „kontrolovať“ tým, že zakázala veriacim používať antikoncepciu. Podľa talianskeho liturgistu je pritom používanie antikoncepcie legitímnym prejavom ľudskej slobody; bohatstvo katolíckej tradície podľa neho umožňuje otvorenosť voči antikoncepcii, zatiaľ čo pápeži v 20. storočí toto bohatstvo obmedzili.

Ako ironicky poznamenáva Kwasniewski, keď progresista hovorí, že má na mysli bohatstvo Tradície, vždy má na mysli vyberanie z nej drobných prvkov, aby ich potom umelo spojil a dospel k záverom, ktoré sú v rozpore s učením pápežov

Je najvyšší čas, aby sme odmietli naivitu, ktorá považuje liturgické, dogmatické a morálne záležitosti za vzájomne nesúvisiace a hermeticky uzavreté oblasti. Falošné predstavy, ktoré spôsobili dogmatickú revoltu modernistov a liturgické prevraty včerajška sú geneticky spojené s falošnými predstavami, ktorá vedú k morálnej revolúcii dneška,“ uzavrel Peter Kwasniewski.

MH

Zdroj: onepeterfive.com, titulný ilustračný obrázok – rawpixel.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Vyvoláva Cirkev pocit viny a zbavuje nás odchod z Cirkvi výčitiek svedomia? Na tieto i ďalšie otázky odpovedal P. Józef Augustyn SJ

Najlepšou prípravou na manželstvo je príprava na dospelosť

Globálna konkurencia pre Krista

Týždeň na Slovensku