Zasvätili Poľsko a Portugalsko Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie -

Zasvätili Poľsko a Portugalsko Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie

Redakcia
27. marca 2020
  Cirkev

Predseda poľského episkopátu arcibiskup Stanislaw Gadecki zasvätil Poľsko, po modlitbe svätého ruženca v stredu 25. marca, Najsvätejšiemu Božskému Srdcu Ježiša Krista a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Zasvätenie sa odohralo v Sanktuáriu Matky Božej vo Fatime.

Zdroj: film “Fatima, posolstvo stále aktuálne.”

Abp. Stanislaw Gadecki oznámil v prejave z 24. marca, že poprosil kard. Manuela José Macária do Nascimento Clemente, predsedu Biskupskej konferencie Portugalska, aby zahrnul aj poľskú cirkev do aktu zasvätenia, ktorý sa má konať v Sanktuáriu Matky Božej vo Fatime, dňa 25. marca 2020 na sviatok Zvestovania Panne Márii.

„Predseda episkopátu prosí o pripojenie sa k modlitbe s úmyslom odvrátenia epidémie, uzdravenia chorých, za lekárov ako aj za sanitárov, za zomrelých a ich rodiny. Zároveň vyzýva k pomoci ľuďom, ktorí sú v núdzi“ –  poznamenal hovorca poľského episkopátu.

Proces zasvätenia štátu, krajiny či národa Bohu či svätcovi, ktorý je v danom regióne obzvlášť uctievaný, je prítomný v kresťanskom svete od tej doby ako cisár Konštantín Veľký zrovnoprávnil kresťanské náboženstvo v Rímskej ríši a predovšetkým odvtedy čo cisár Theodósios I. Veľký uzákonil kresťanstvo ako jediné náboženstvo v ríši.

Akt zasvätenia alebo zverenia pod ochranu väčšinou inicioval v stredoveku panovník alebo vysokí predstavitelia kléru. Príčinou mohla byť epidémia, alebo vojnový konflikt, či dlhodobá snaha o náboženskú a morálnu obrodu štátu a národa. Krajiny boli zasväcované svojim zemským patrónom a zasvätenie bolo v časoch núdze opakované.  

V stredoveku napríklad anglický kráľ sv. Edward Vyznávač zasvätil Anglicko Panne Márii a toto zasvätenie potvrdil po stáročiach aj pápež Lev XIII.

Podobne kráľ sv. Štefan Uhorský, hneď po nastúpení na trón zasvätil celé svoje kráľovstvo Preblahoslavenej Panne Márii a od tohto aktu sa odvodzovalo označenie Uhorska ako „Regnum Marianum.“

V novoveku patrí k najznámejším zasvätenie Francúzskeho kráľovstva Božskému Srdcu Ježišovmu. K zasväteniu vyzvala francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV., na základe mystických zjavení, svätá Margita Mária Alacoque. Pokiaľ tak neurobí, Francúzsko za 100 rokov od zjavenia postihne katastrofa. Kráľ však zasvätenie nevykonal. O sto rokov prišla krvavá Francúzska revolúcia a zmietla z povrchu katolícku monarchiu Francúzska – „prvorodenej dcéry Cirkvi“. Potomok Ľudovíta XIV. , nešťastný kráľ Ľudovít XVI., ktorý skončil na revolučnom popravisku spolu s manželkou, dal sľub, že zasvätenie uskutoční; avšak až keď bol v revolučnom vezení. Splniť sľub mu už nebolo umožnené. Až takmer 200 rokov po výzve postavili Francúzi na Montmartri v Paríži kostol Najsvätejšieho Srdca (Sacre Cour) a zasvätili Francúzsko Božskému Srdcu.

Rovnako známa, ak nie známejšia, je požiadavka Panny Márie z Fatimy, aby pápež zasvätil jej Nepoškvrnenému Srdcu Rusko, ktoré sa onedlho stalo obeťou komunistickej revolúcie. Toto zasvätenie bolo podobne ako predchádzajúce vo Francúzsku neustále odkladané zo záhadných príčin a svet sa potácal a potáca do stále hlbšej a hlbšej priepasti. Niektorí tvrdia, že k zasväteniu došlo pápežom Jánom Pavlom II., avšak vyskytli sa mnohé námietky, ktoré spochybňujú, že došlo k zasväteniu tak, ako to prikázala Panna Mária. K zasväteniu malo dôjsť pred celým svetom a malo byť zasvätené špeciálne Rusko. To sa však, zdá sa, nestalo.

Slovensko bolo oficiálne zasvätené Božskému Srdcu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie 6. júla 1947.

Aj dnes, v neistých a bludných časoch sa Cirkev utieka k svojim mocným zástancom v Nebi. Príležitosťou je aj súčasná epidémia. Bolo by dobré aby sa celý svet prebudil zo svojej zaslepenosti a zveril sa pod ochranu Nášho Pána a jeho Matky. Predovšetkým to očakávame od našich pastierov. Portugalskí a poľskí biskupi  správne pochopili čo je liekom na všetky moderné súženia.

Podobne aj biskupi z Anglicka a Walesu 18. februára vo Westministerskej katedrále v Londýne obnovili zasvätenie Anglicka a Walesu Panne Márii Fatimskej a dokonca má byť Anglicko 29. 3. zasvätené po 600 rokoch znovu Panne Márii podľa starodávneho obradu kráľa Richarda.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Terapeutické účinky latinského jazyka (Prvá časť)

Pápež František v najnovšom rozhovore o tzv. popieračoch klímy: „Sú hlúpi…“ Ospravedlní sa podobne ako biskup, ktorý to isté povedal o Bidenovi?

Štyria nemeckí biskupi sa odmietajú zúčastniť Synodálneho výboru, lebo je nezlučiteľný so sviatostnou konštitúciou Cirkvi. Otázne je – dokedy?

Liz Yore pre Fatimu TV: „Som presvedčená, že on je nástroj globalistov“