Zachráni Zemmour Francúzsko? - Christianitas

Zachráni Zemmour Francúzsko?


3. decembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Éric Zemmour v priebehu týždňa predstavil „melodramatické video“ (ako uvádzajú miestne médiá), v ktorom oficiálne ohlásil svoju kandidatúru. Zemmour však jasne povedal, že nekandiduje preto, aby zlepšil nejaký ekonomický aspekt krajiny, ale aby Francúzsko „zachránil“.

Zemmour vo svojom emotívnom príhovore, trvajúcom zhruba osem minút, spomína na staré Francúzsko ako na „krajinu Jany z Arku, Ľudovíta XIV., krajinu Bonaparteho a krajinu de Gaulla. Krajinu rytierov a princezien, krajinu Huga a Chateaubrianda“. Spomína úspechy vedecké, kultúrne aj technické. Následne pokračuje:

Cítite sa ako cudzinci vo vlastnej krajine. Ste vnútornými vyhnancami. Dlho ste verili, že ste jediní, kto vidí, počuje, premýšľa a pochybuje. Báli ste sa to povedať. Hanbili ste sa za svoje pocity. Dlho ste sa neodvážili povedať, čo vidíte, a predovšetkým ste sa neodvažovali vidieť, čo ste skutočne videli…

Francúzsko už nie je Francúzskom a každý to vidí…

Na reformu Francúzska už nie je čas – ale je čas na jeho záchranu. Preto som sa rozhodol kandidovať za prezidenta.

Samozrejme, takýto príhovor musel nutne poriadne rozvíriť vody francúzskeho verejného života. Zemmour je obviňovaný z rasizmu – napriek tomu, že on sám je Žid – a všade kam počas svojej predvolebnej kampane zavíta, ho okrem priaznivcov prichádzajú pozrieť aj jeho odporcovia; a tí mu svoj hnev dávajú zreteľne najavo. Ako jednotlivci, tak aj organizované skupiny. Valeurs Actuelles k tomu uvádza:

Éric Zemmour, kandidát na prezidenta, bol počas svojej cesty do Marseille náhle napadnutý „antifašistickými“ aktivistami. Ide zrejme o začiatok dlhej série konfrontácií, ktoré pravdepodobne poznačia celú jeho kampaň.“

„Antifašistickí aktivisti“ boli členmi legendárnej liberálnej a militantnej skupiny známej ako „Antifa“. Hnev „antifašistov“ spôsobuje najmä mimoriadne efektívna kampaň Érica Zemmoura – konzervatívneho moderátora, podobného Tuckerovi Carlsonovi –, ktorý len v priebehu niekoľkých mesiacov vyštartoval v preferenciách z ôsmich percent až na súčasných 16, čo ho radí hneď vedľa Marine Le Penovej, ale hlavne mu to dáva reálnu šancu dostať sa do druhého kola budúcoročných prezidentských volieb. Všetko nasvedčuje tomu, že jeden z dvojice Zemmour-Le Penová vyzve súčasného prezidenta E. Macrona na finálny súboj o Elyzejský palác.

Zemmour mal na videu, kde oznámil svoju kandidatúru, netypickú pózu: sedel za veľkým dubovým stolom a do mikrofónu, ladeného v starom štýle, čítal svoje posolstvo. Toto tiež nebola náhoda – Zemmour takto napodobnil legendárnu fotografiu generála de Gaula, ktorý rovnakým spôsobom čítaval posolstvá okupovanému Francúzsku z britského exilu.

Zemmour však nie je kritizovaný len opačným názorovým spektrom, ale aj svojimi potenciálnymi voličmi. Tí poukazujú na fakt, že síce súhlasia s jeho prejavom, avšak nevidia v ňom žiadne riešenie situácie. A Zemmour skutočne dodnes neposkytol jediný nápad, ako by chcel sociálnej kríze vo francúzskej spoločnosti zabrániť. Na druhej strane, National Review, americký konzervatívny časopis, Zemmourovu doterajšiu verejnú činnosť charakterizuje takto:

To, čo Éric Zemmour robí – možno agresívnejšie než ktorýkoľvek iný kandidát na úrad predtým – je, že kladie otázku islamu do centra francúzskej politiky, kde už desaťročia existuje akýsi strach (z tejto témy). Ale v skutočnosti sa to už nedá ignorovať. Takmer 70 percent väzenskej populácie Francúzska sú moslimovia.“

Podľa časopisu má Zemmour väčšie šance stať sa prezidentom ako Le Penová, keďže je Žid alžírskeho pôvodu, čo je „politicky ďaleko korektnejšie“ ako status Le Penovej, nad ktorou stále visí ako Damoklov meč pôvod jej strany a názory jej otca, kedysi taktiež kandidáta na prezidenta.

MG

Zdroj: The American Conservative, Valeurs Actuelles, National Review, titulný obrázok – bvoltaire.fr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!