Začal najväčší súdny proces moderných vatikánskych dejín s kardinálom Becciuom


28. júla 2021
  Krátke správy - Cirkev

V utorok 27. júla sa začal „vatikánsky súdny proces storočia“ s obvineným kardinálom Giovannym Angelom Becciuom a ďalšími desiatimi obvinenými. Je to po prvý krát od založenia Vatikánskeho mestského štátu, na základe Lateránskych zmlúv z roku 1929, čo nejaký kardinál stojí pred súdom. Tento precedens bol možný len vďaka tomu, že pápež František vydal len na začiatku tohto roka nové mottu proprio, ktoré umožňuje aby sa aj kardináli a biskupi mohli postaviť pred vatikánske civilné súdy vedené sudcami, ktorí nie sú v duchovnom stave, pred čím mali vysokí preláti pôvodne imunitu.

Na včerajšom otváracom pojednávaní, ktoré trvalo sedem hodín, boli prítomní iba dvaja obvinení, no jedným z nich bol aj sám 73-ročný kardinál Becciu. Ostatní obvinení sa nemohli dostaviť z rôznych dôvodov, jeden napríklad pre to, že je v Londýne pod domácim väzením. Sám kardinál sa už od prepuknutia svojej kauzy považuje za nevinného a verí, že súdny proces ho môže očistiť. Podľa „America: the Jesuit Magazine“ mal kardinál rúcho duchovného a vyzeral pokojne. Pre magazín prehlásil:

Som tu z poslušnosti ku pápežovi. Som tu. Som pokojný, cítim pokoj a som presvedčený, že sudcovia uznajú moju nevinu. Zvládneme to.“ 

Spis ku kardinálovmu prípadu má 28-tisíc strán a desiatich obvinených háji 24 obhájcov. Tí žiadali odročenie procesu, keďže si podľa vlastných slov nestihli jednotlivé materiály dostatočne naštudovať a mnohé sa im údajne ani nedostali do rúk. Utorkové zasadnutie bolo hlavne procedurálne a nezvyčajne sa konalo v rozsiahlych miestnostiach Vatikánskych múzeí, namiesto tradičných priestorov Vatikánskeho súdu. Je to dané nezvyčajným množstvom právnikov a pozorovateľov.

Samotný prípad, pre ktorý stoja obvinení pred súdom, je nadmieru zložitý. V obvineniach sa nachádzajú aj body týkajúce sa zneužívania funkcií, sprenevery, podvodov, prania špinavých peňazí, zasahovania do súdneho procesu, či ovplyvňovanie svedkov. Najdôležitejším prípadom pojednávania má byť podivná kúpa londýnskych nehnuteľností vo výške 400-miliónov dolárov. Peniaze pritom mali byť použité z tradičnej katolíckej charitatívnej zbierky.

Kardinál Becciu bol svojho času mužom číslo 3 vo Vatikáne. Menovaný bol ešte pápežom Benediktom XVI. Od septembra 2020, kedy bol nečakane odvolaný pápežom Františkom, sa to však na neho sype. Jeho bezprostredné odvolanie súviselo s podivným presunom 600-tisíc eur na účet charitatívnej organizácie vedenej jeho bratom. Špekuluje sa tiež o jeho zapojení do diskreditačnej kampane voči austrálskemu kardinálovi Pellovi, ktorý finančné machinácie vyšetroval. Kardinál Becciu mal previesť 700-tisíc eur na istý austrálsky účet a to práve v čase, keď kardinál Pell čelil nespravodlivým obvineniam. No a vrcholom drzosti, či bláznovstva je Becciuova kauza okolo 39-ročnej sardínskej podnikateľky Cecilie Maragnovej. Web Yahoo News uvádza: 

(Marognová) je obvinená zo sprenevery pol milióna dolárov, ktoré jej Becciu dal na zaplatenie výkupného za unesenú katolícku mníšku v Kolumbii. Ona však peniaze utratila za kabelky Prada a Louis Vuitton, ako aj za luxusné hotely, kde mala údajne kardinála „pobaviť“.

MG

Zdroje: NCR, CNN, Jesuit Magazine, Yahoo News

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!