Zabijacké avokádo?


29. októbra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Ničí planétu jedna z hlavných pochúťok vegánov a vegetariánov? Zdá sa, že pestovanie avokáda bude čoskoro zaradené do jedného radu s chovom dobytka, proti ktorému ochrancovia životného prostredia horlivo bojujú. A dôvod? Vysoká spotreba vody. Na vypestovanie jedného kilogramu avokáda je potrebných 283 litrov vody. To je desaťkrát viac, ako na vypestovanie kilogramu paradajok, a štyrikrát viac ako je potrebné na vypestovanie kilogramu pomarančov. Takto to vypočítala holandská sieť Water Footprint Network, ktorá skúmala pestovanie avokáda v juhoamerickom Čile.

Ďalším problémom je narušenie ekosystému vo vysokých Andách. Práve tam čilské a peruánske spoločnosti čoraz častejšie zakladajú svoje plantáže a na tento účel vyrubujú borovicové lesy. K tomu sa pridávajú zdravotné problémy poľnohospodárov spôsobené používaním obrovského množstva pesticídov a hnojív na pestovanie ovocia. Chemické látky spôsobujú rakovinu, astmu a ochorenia pľúc. Problémom je aj preprava ovocia lietadlom, ktoré vytvára uhlíkovú stopu. Okrem toho avokádo treba zabaliť. Ovocie sa musí skladovať pri špecifickej teplote, tzn. v špeciálnych obaloch z neekologických materiálov, takých ako je plast.

Vysoké príjmy z pestovania a predaja avokáda na celom svete viedli aj k tomu, že sa touto plodinou začali zaoberať drogové kartely na pranie špinavých peňazí. Na druhej strane, v Kolumbii sa pestovatelia kávy obávajú, že ich plantáže napáda doteraz nevídaný hmyz. Predpokladá sa, že je to vďaka avokádu, ktoré rastie všade naokolo.

Avokádo tiež odoberá vodu iným rastlinám. Tento problém sa už týka väčšiny krajín Južnej Ameriky. V roku 2018 bolo oznámené, že v Čile vysychajú rieky. Na druhej strane sa nedávno dostala do pozornosti médií situácia v mexickom štáte Michoacán, kde sa ročne vyrúbe 20-tisíc hektárov lesa, z toho 6 až 8-tisíc hektárov kvôli pestovaniu avokáda.

Zastaví to všetko produkciu avokáda? Nevyplýva to z rastúcej celosvetovej spotreby tohto ovocia. Len v Mexiku sa ho ročne vyprodukuje viac ako 2 milióny ton. V neposlednom rade na udržanie výroby omáčky guacamole.

MH

Zdroj: wpolityce.pl, titulný obrázok – Flickr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!