Za 2 týždne zomrelo 13 misionárov. Dramatická situácia misionárov Xaveriánov v Parme - Christianitas

Za 2 týždne zomrelo 13 misionárov. Dramatická situácia misionárov Xaveriánov v Parme

pch24.pl
2. apríla 2020
  Spoločnosť  

V materskom dome misionárov Xaveriánov v Parme zavládla mimoriadne tragická situácia. Za posledných 15 dní zomrelo 13 členov kongregácie. V dôsledku vypuknutia koronavírusu je materský dom Xaveriánov v Parme odrezaný od sveta, podobne ako iné mestá v celom Taliansku a chorí mnísi nemajú v dome takmer žiadnu adekvátnu lekársku starostlivosť. Chýbajú im najmä lieky a zdravotnícky materiál.

Regionálny predstavený spoločnosti Františka Xaverského, otec Rosario Giannattasio, v telefonickom rozhovore z dňa 23. 3. 2020 pre noviny Reppublica uviedol, že on a jeho bratia ostali v budove mnoho dní sami, bez vonkajšej pomoci. Takmer dva týždne neprišiel žiaden zdravotník a za ten čas zomrelo celkovo 15 členov kongregácie. Mnísi, ktorí boli zvyknutí cestovať po svete, evanjelizovať a pomáhať iným, teraz naliehavo sami potrebujú pomoc.

Členovia spoločenstva Xaveriánov sú úplne izolovaní od okolitého sveta, keďže v ich radoch vypukla epidémia, nechcú riskovať životy iných.

Nemajú žiadnych členov kongregácie, ktorí by boli mimo kláštora, jedlo im nosia zvonku a dopravujú nákladným výťahom. Snažia sa dodržiavať hygienické a karanténne opatrenia, modlia sa, stolujú osamotene, každý deň však niekto z mníchov umrel. Dnes potrebujú naliehavo pomoc, v dome sa nachádza stále 12 mníchov vo vážnom stave. Nemajú k dispozícii žiadne testy na koronavírus, kyslíkové bomby a ani respirátory. 

Zdroj: commons.wikimedia.org

Všetko sa to začalo pred dvoma týždňami, keď sa objavili prví pacienti. V dome v Parme bolo vždy okolo 50 misionárov, keď nebola epidémia, ročne umrelo 5 – 6 členov kongregácie. Medzi prvými zomrel 88-ročný otec Stefan Coronese, ktorý sa celý život venoval skautom, 73-ročný otec Gerard Caglioni, ktorý dlho pracoval na misiách v Mexiku a africkom Sierra Leone. Mnohí z Xaveriánov sa do Parmy vrátili na sklonku svojho života, po 40 alebo 50 rokoch aktívnej služby a v Parme ukončili svoju životnú púť, aby sa následne stretli tvárou v tvár s Ježišom Kristom.

Po vypuknutí epidémie poslali z domu v Parme preventívne všetkých zamestnancov i zdravotnú sestru do bezpečia. Dom Xaveriánov v Parme sa zmenil na poľnú nemocnicu, lekári nechcú do domu Xaveriánov v Parme prísť. Zdravotné skúsenosti má len jeden z misionárov, ktorý pracoval ako zdravotník v Bangladéši 25 rokov.

Situácia s Xaveriánmi je dramatická, členovia kongregácie potrebujú pomoc, ktorej sa im však nedostáva.

Najnovšie články

Sv. Melor, mučeník

„Nezaujímavá“ svätica z Lisieux: Malá Terezka a čo ste o nej nevedeli

Týždeň na Slovensku

„Anklopfzeremonie“ alebo pohľad do habsburských pohrebných rituálov