Vzniká nový seriál o cisárovnej Sissi a odvysiela ho aj RTVS - Christianitas

Vzniká nový seriál o cisárovnej Sissi a odvysiela ho aj RTVS

Matej Gavlák
10. novembra 2021
  Kultúra


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Záber z pripravovaného seriálu
zdroj: youtube.com

Nemecká stanica RTL v spolupráci s produkčnou spoločnosťou Beta Film, známou vynikajúcim seriálom z obdobia Weimarskej republiky, Babylon Berlín, chystajú nový niekoľkodielny seriál o slávnej bavorskej princeznej, rakúskej cisárovnej, českej a uhorskej kráľovnej a manželke cisára Františka Jozefa I., Alžbete Bavorskej, zvanej Sissi. Seriál nemá byť akousi modernou verziou slávnej série filmov z roku 1955 s nemenej slávnou predstaviteľkou cisárovnej, Romy Schneiderovou, ale úplne novým pojatím Sissi, natočeným so zvláštnym dôrazom pre „modernú generáciu“ divákov.

Moderná žena pre moderné storočie?

Slávny cisársky pár si v tejto nemeckej adaptácii zahrá švajčiarsko-americká herečka Dominique Devenportová a nemecký herec Jannik Schumann. Seriál chce podľa slov tvorcov pôsobiť čo najrealistickejšie a vyhnúť sa zbytočnému pátosu, či príliš pozitívnemu vyobrazeniu „milovanej“ princeznej a cisárovnej. Sissi teda bude vykreslená aj ako osoba manipulatívna, príliš sa starajúca do politických záležitostí krajiny (čo jej neprislúchalo), či ako nie úplne verná manželka svojho inak milujúceho manžela. Prvá séria bude mať 6 dielov a orientovať sa bude na príchod mladučkej Sissi na viedenský dvor, ktorý je miestom okázalým a veľkolepým, no zároveň plným intríg a nástrah. Niečo o novom vyobrazení Sissi poodkryl aj jeden z tvorcov projektu, Andreas Gutzeit:

Chceme predstaviť modernú ženu v príbehu pre moderné 21. storočie. So Svenovou réžiou sme našli spôsob, ako vkusne, no zároveň odvážne ukázať klasický príbeh Sissi, ktorýbude zahŕňať aj sexualitu a moderný pohľad na rolu ženy pod tlakom a v politickej situácii; ako aj moderný pohľad na to, aký asi mohol byť vzťah medzi Sissi a Franzom. To je tiež dôležité… Je to ten najväčší európsky príbeh lásky všetkých čias, ktorý sme sa rozhodli prerozprávať modernými prostriedkami.1

K novozískanej úlohe – ktorá bude najväčšia v jej doterajšej kariére – sa vyjadrila aj sama Davenportová:

Keď si spomeniem na Sissi, prvá vec, ktorá mi napadne, je socha, ktorá tróni nad všetkými a je opradená mýtmi. Som veľmi vďačná, že som nová Sissi a že môžem ukázať, aká bola: mladá dáma s veľkými snami, silnými emóciami a pripravená bojovať za svoju víziu.“2

Ďalší člen štábu, Moritz von Kruedener, opísal cisárovnú ako inšpiratívnu liberálnu mladú ženu, bojujúcu proti nepriateľskému prostrediu a za vlastnú nezávislosť. Podľa von Kruedenera by dnes bola Sissi mediálnou hviezdou, ktorú by do svojho programu chcela aj taká Oprah Winfreyová. V tomto duchu – niečo na spôsob „nechcenej rebelky“ Meghan Markleovej, manželky princa Harryho – sa zrejme bude odvíjať príbeh projektu stanice RTL a spoločnosti Beta Film. Ak sa však seriál predsa len bude držať pri zemi (a hlavne vlastnej predlohy), mohlo by ísť o zaujímavý počin. Veď predchádzajúci projekt spoločnosti Beta Film s názvom Babylon Berlín je mimoriadne kvalitný a správne mrazivý práve pre to, že sa verne držal dobových reálií Nemecka 30. rokov bez toho, žeby niečo prikrášľoval, alebo zbytočne nadhodnocoval. Aj trailer sa snaží nalákať divákov okrem dvorských intríg aj na veľké vojnové scény. Tak uvidíme.

Záber z pripravovaného seriálu
zdroj: youtube.com

Seriál už zakúpila aj naša RTVS a na svojej webovej stránke ho označila ako ponúkajúci „nový, svieži a pravdivý pohľad na život rakúskej cisárovnej Alžbety v novom modernom spracovaní“.3 Portál TBI ohlásil, že Nemci už odklepli aj druhú sériu príbehu o našej cisárovnej.4

Aj Netflix chystá svoju vlastnú „Sissi“

Keby sa náhodou Sissi z RTL nevydarila, ešte príde Sissi z Netflixu. Presne tak: najväčšia streamovacia služba na svete chystá svoju vlastnú adaptáciu života rakúskej cisárovnej a jej manžela. Aj táto séria bude mať 6 častí a dokonca bude taktiež nakrúcaná v Nemecku. Hlavná úloha však pripadne nemeckej herečke Devrim Lingnauovej, po ktorej boku bude stáť Philip Froissant. Aj táto adaptácia má byť „pre súčasné publikum“ a „podľa moderného vzoru ženy“, avšak ako sa zdá, táto „verzia“ príbehu bude predsa len nejakým spôsobom inšpirovaná pôvodnou adaptáciou z 50. rokov. Eva van Leeuwenová zo spoločnosti Netflix uvádza:

Nesmierne nás teší, že môžeme prerozprávať príbeh tejto oslnivej a milovanej postavy – so všetkou zložitosťou, ktorá cisárovnú tvorila – a potešiť tak publikum, ktoré znovu objaví Sissi, ako aj fanúšikov kultových filmov z 50. rokov 20. storočia. Len máloktorá iná historická osobnosť má toľko fascinácie a charizmy – dokonca aj za hranicami Rakúska a Nemecka. Nevieme si predstaviť lepší tím pred a za kamerou, ktorý by pre Netflix prerozprával príbeh Sissi, Františka a habsburského dvora.5

Spoločnosť Netflix už natočila úspešný seriál The Crown o živote britskej kráľovnej Alžbety II. Ten sa dočkal už svojej 4. série (budúci rok má vyjsť piata) a v jednotlivých častiach sa mohli diváci o. i. stretnúť so slávnym britským premiérom Winstonom Churchillom, americkým prezidentom Johnom F. Kennedym, či v nedávnej sérií s Margaret Thatcherovou a večne nešťastnou princeznou Dianou.

Netflix na svojom portáli k seriálu The Empress – „Cisárovná“, uvádza:

Alžbeta je vykreslená ako mladá žena, ktorá predbehla dobu, ako búriaca sa proti rigidným pravidlám 19. storočia a (cisárskeho) dvora. Stretáva sa s Františkom, viac-vrstevným vladárom, ktorý zohral veľkú úlohu pri formovaní moderných európskych dejín. Na pozadí žiarlivosti, intríg a mocenských bojov v zákulisí habsburského dvora, a vynárajúcej sa otázke slobody ľudu sa publikum dostáva do trblietavého iluzórneho sveta, v ktorom musí mladá Sissi bojovať o svoje miesto na dvore ako aj za to, aby nebola len figúrkou v upadajúcej ríši.“6

Seriál sa bude snažiť rozpliesť zložité klbko vzťahov na cisárskom dvore krátko po Alžbetinom príchode do Viedne, ktoré v skutočnosti neriadil František Jozef, ale jeho prísna a nekompromisná matka, cisárovná Sofia. Postupne sa pridávajú aj vonkajšie problémy, keď je Habsburská ríša ohrozovaná susednými mocnosťami na jednej strane; a na druhej strane čelí hroziacemu revolučnému a sociálnemu výbuchu priamo v jej samotnom srdci, ako aj v jej mnohých častiach.

Séria Netflixu sa chce okrem Alžbety bližšie zamerať aj na jej manžela, rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Ten má byť predstavený ako rozpoltený, no fascinujúci vládca mnohonárodnostnej ríše. Stretneme sa tu aj s Alžbetinou staršou sestrou Helenou, ktorá mala byť pôvodne cisárovnou (ale Franz-Jozef si vybral mladšiu zo sestier), ako aj cisárovho brata Maximiliána, ktorý sa stal mexickým cisárom, no bol napokon popravený tamojšími revolucionármi.

Cisárovná

Alžbeta, bavorská princezná, rakúska cisárovná a uhorská kráľovná, je kontroverznou a azda možno napísať, že viac negatívnou ako pozitívnou postavou. Svojho manžela nemilovala, vyhýbala sa jemu aj svojím povinnostiam. Na druhej strane bola manipulatívna a svojská; stala sa veľkou podporovateľkou maďarskej vládnucej triedy a nezanedbateľnou lobistkou za jej záujmy, čo napokon viedlo až k neslávnemu – a pre Slovákov doslova tragickému – rakúsko-uhorskému vyrovnaniu. Vo svojom svete bola stratená, nenašla si nič, čo by ju dokázalo naplniť – aj keď rozhodne bola nadaná – čo ju privádzalo k neustálym depresiám a nespokojnosti. Pred tým neustále utekala čo najďalej od Viedne a jej správanie bolo rakúskemu dvoru na veľkú obtiaž. Možno keby sa menej venovala sebe a viac svojim povinnostiam, či aspoň vlastnému okoliu, bola by napísala pozoruhodnejší príbeh.

Prišla o dve deti: o jedno nemluvňa a potom o jediného syna – princa Rudolfa. Ten sa zastrelil spolu so svojou milenkou. Smrť následníka trónu Alžbetu zlomila, spôsob jeho smrti zas úprimne veriaceho Františka Jozefa. Sissi nakoniec zahynula vskutku bizarnou smrťou: zavraždil ju vo Švajčiarsku – počas jej ďalšieho úteku z Viedne – istý taliansky anarchista ako predstaviteľku „konzervatívneho režimu“. Bola to pritom práve ona, kto tento „režim“ podrýval najviac ako mohol, či už to bolo úmyselné, alebo nie.

Ak by sa niektorej z chystaných adaptácií podarilo aspoň z časti priblížiť aj tieto jej neslávne eskapády, úteky a podrývanie autority manžela-cisára a tým pádom aj celej mnohonárodnostnej ríše, mohlo by ísť o vskutku zaujímavý počin. Len či na to autori budú mať, v dnešnom modernom svete, odvahu?

1 https://betafilm.com/news/602

2 Tamtiež.

3 https://tbivision.com/2021/10/11/rtl-extends-sisi-as-globoplay-mediaset-strike-deals-for-austrian-drama/

4 https://tbivision.com/2021/10/11/rtl-extends-sisi-as-globoplay-mediaset-strike-deals-for-austrian-drama/

5 https://about.netflix.com/en/news/new-imperial-couple-sisi-and-franz-found-netflix-original-the-empress-wt

6 Tamtiež.


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Byzantský mystik Gregor Palama vo svetle katolíckej viery (Druhá časť)

Nominalizmus a jeho důsledky – VI

Slovenský konzervativizmus už nepotrebuje diskusie, potrebuje kontrarevolúciu

Katolícky ateizmus – najnebezpečnejšia forma modernizmu?