Výzva za zrušenie zákazu verejných bohoslužieb - Christianitas

Výzva za zrušenie zákazu verejných bohoslužieb


13. apríla 2021
  Krátke správy

Niekoľko slovenských katolíckych intelektuálov – medzi nimi pán Anton Chromík, pán Patrik Daniška, pán Vladimír Palko, či pani Martina Bednáriková – vydali manifest s názvom:

Veľkonočná výzva za zrušenie zákazu verejných bohoslužieb a rešpektovanie práva na náboženskú slobodu na Slovensku.

Výzvu, ktorej signatárom je aj šéfredaktor nášho portálu, pán Mikuláš Hučko a ktorú na internete podporilo už viac ako 8-tisíc ľudí, možno nájsť na tejto adrese:

www.podpisem.sk/petition/velkonocna-vyzva

Autori vyhlasujú, že chcú každý deň, alebo aspoň v nedeľu, chodievať pred svoje kostoly a so sviečkou v ruke sa v čase svätej omše modliť (napr. svätý ruženec) za obnovenie verejných bohoslužieb. Mimo iného uvádzajú:

Akokoľvek je dôležité obmedzovať stretávanie, aby sa zamedzilo šíreniu vírusu, niekoľkomesačné zavretie kostolov a stále platný zákaz účasti veriacich na svätej omši je jednoducho neprijateľný. Svätá omša je podstatnou súčasťou katolíckej viery.

Rovnako tak poukazujú na fakt, že omše sú zakazované napriek tomu, že povolené je napríklad „cestovanie, nákupy potravín, či dokonca chovateľských potrieb pre zvieratá“. Signatári si preto na vysvetlenie dôležitosti svätej omše pre veriaceho vypomáhajú slovami sv. Jána Pavla II.:

Nedeľa ako deň vzkriesenia nie je „len spomienkou na dajakú minulú udalosť, ale je slávením živej prítomnosti Vzkrieseného medzi veriacimi. Aby sa táto prítomnosť zvestovala a prežívala primeraným spôsobom, nestačí, aby sa Kristovi učeníci modlili individuálne.“

Autori svoje konanie tiež obhajujú slovami pápeža Leva XIII., ktorý prehlásil:

„… potom vskutku vzdorovať sa stáva pozitívnou povinnosťou a poslúchať zločinom; navyše zločinom spojeným s priestupkom voči samotnému štátu, nakoľko každý ničiaci útok voči náboženstvu je aj hriechom proti štátu.“

Signatári sa zaväzujú chodievať sa modliť pred svoje kostoly tak dlho, pokiaľ nebude opäť riadne obnovená verejná svätá omša.

MG

Zdroj titulného obrázka


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Nenechajte nás v tom samých: Prosíme o milodar v boji za obhajobu nemenného učenia katolíckej Cirkvi

Arcibiskup Fulton Sheen: O zlých ľuďoch v nebi a dobrých v pekle

Bazilika svätého Augustína v Campo Formio v Ríme

Farár Kuffa o učebniciach sexuálnej výchovy: „Dokedy budeme zbabelo mlčať?“