Vydiera Trump avizovaným sťahovaním Američanov z Nemecka Merkelovú? -

Vydiera Trump avizovaným sťahovaním Američanov z Nemecka Merkelovú?

Branislav Krasnovský
23. júna 2020
  Politika

Americký prezident Donald Trump informoval pred niekoľkými dňami o odchode amerických vojsk z Nemecka, čo svetová verejnosť prijala s prekvapením. Američania majú vo svete množstvo základní, pretože zastávajú názor, že je potrebné proti terorizmu a chaosu aktívne bojovať za hranicami USA, len tak je totiž možné zabrániť, aby sa terorizmus a chaos neprelial aj cez americké hranice.

Podľa posledných informácii Pentagonu sa Američania nechystajú z Nemecka odísť úplne, ale stiahnuť len tretinu, alebo štvrtinu vojakov, takže vojenský kontingent bude skrátený približne o 10 000 mužov. Po novom by malo ostať v Nemecku približne 25 000 amerických vojakov. Uvedených 10 000 mužov môže byť pokojne rozmiestnených v Poľsku, ktoré je bližšie k Rusku a Poľsko uvažuje dokonca o tom, že vytvorí na svojom území americkú vojenskú základňu Fort Tramp.

Suvisiaci článok

Rusko, Čína, Irán a Turecko s radosťou vítajú vnútorné problémy USA

Trumpove informácie o sťahovaní amerických vojsk majú ale často teatrálny charakter. Trump vyvolá cielene svojimi výrokmi mediálnu aktivitu, ale rovnako ako v Sýrii, tak aj v Nemecku nakoniec k avizovanému sťahovaniu vojsk nepríde. Skôr príde k prezbrojeniu a reorganizácií amerických jednotiek, aby mohli plniť nové úlohy v geopoliticky zmenených podmienkach. V Sýrii Američania stiahli časť jednotiek, prezbrojili ich a dislokovali na sýrskych ropných poliach za Eufratom, aby spoločne s Kurdami a v rozpore s medzinárodným právom, kontrolovali sýrske ropné polia.

Trumpom avizované stiahnutie amerických vojsk z Nemecka už viacero analytikov ohodnotilo ako proces namierený proti Angele Merkelovej. Na Twitteri sa usilovne špekuluje o tom, či tak činí Trump na príkaz Putina. Člen Atlantickej rady a analytik Hans Binnendijk v článku na portáli Defence varoval, že stiahnutie amerických jednotiek z Nemecka môže negatívne ovplyvniť úsilie NATO udržať na prijateľnej úrovni obranu Európy pred Rusmi. Stiahnutie amerických vojsk z Nemecka by podľa Binnendijka vyslalo signál, že Trump nie je pevný v obrane Európy. Na druhej strane ale Trump uviedol, že keďže Nemecko neplatí svoje príspevky na obranu pre NATO, Američania nebudú obranu Európy financovať zo svojho rozpočtu.

Ak by sa Američania stiahli z Nemecka, znamenalo by to, že stratégia odstrašovania, ktorú vyvinula Obamova administratíva s cieľom odradiť „čoraz agresívnejšie Rusko”, by utrpela vážnu trhlinu.

Kto dnes skutočne podrýva stratégiu odstrašovania, ktorú vyvinula Obamova administratíva s cieľom brzdiť mocenské ambície Ruska? Podľa Trumpa to určite nie sú Američania, ktorí sa neustále zadlžujú, len aby mohli vydržiavať desaťtisíce svojich vojakov a stovky kusov modernej vojenskej techniky v bojovej pohotovosti po celom svete. Američania zvyšujú svoje príspevky do vojenského rozpočtu, vyslali do Európy nových 20 000 vojakov, ako reakciu na ruské vojenské cvičenia.

Podľa Trumpa zlyhávajú Nemci, pretože od skončenia Studenej vojny cieľavedome znižujú svoje príspevky do NATO. Angela Merkelová otvorene hovorí o tom, že Nemci nielenže nebudú do NATO dávať príspevky vo výške 2% HDP, ale dokonca nedosiahnu ani 1,5% HDP – to znamená príspevky vo výške, ktorú navrhli v minulosti samotní Nemci. Angela Merkelová patrí ku kritikom politiky Donalda Trumpa a je súčasťou širokého spektra svetových politikov, ktorí tvrdia, že Trump privádza USA ku krachu.

Nemci momentálne tvrdia, že do roku 2031 zdvihnú príspevky do rozpočtu NATO na výšku 2%, ale či to naozaj urobia, je otázne. Dnes sa ale ekonomická situácia pre Američanov ešte viac skomplikovala, pretože USA majú vážne ekonomické problémy súvisiace s pandémiou koronavírusu, výrazným prepadom americkej ekonomiky i demonštráciami Black Lives Matter kvôli smrti George Floyda, takže by privítali, keby Nemci zvýšili svoje príspevky do spoločnej pokladnice NATO.

Kritici Trumpa maľujú prípadne sťahovanie amerických vojsk vo veľmi ponurých farbách. Podľa časti amerických analytikov, sťahovanie amerických vojsk vyvolá negatívne reakcie a zníži bezpečnosť vo svete. Vždy, keď sa Američania z nejakej nepokojnej oblasti stiahnu, nastáva chaos.

V prípade Nemecka samozrejme nejde o problematickú oblasť, ale stiahnutie amerických vojsk z Nemecka geopoliticky posilní Rusko a Čínu, pričom u Američanov môže viesť k oslabovaniu národnej sebadôvery, výbuchu intelektuálnych a morálnych pochybností a nárastu napätia v spoločnosti, čo môže mať pre USA devastačný účinok. Podľa veľkej časti amerických občanov, USA nekráčajú správnym smerom a situácia v USA je minimálne rovnako napätá ako v 60 a 70 rokoch 20.storočia.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Alarmujúce výsledky prieskumu medzi Slovákmi: Väčšina potraty akceptuje, polovica aj registrované partnerstvá, rovnako eutanáziu! Aj tzv. konzervatívci!!!

Slovenský štát (1939 – 1945) a partizánsky chodník do Bruselského nevestinca

Vdp. M. Kuffa: „Pilát – Typický liberál!“

Katolícky časopis La Croix o manželstve a manželkách diakonov: Manželstvo a rodina sú na prvom mieste. Bude to tak aj u diakoniek a ženatých kňazov?