Vraždenie kresťanov v Nigérii

Raymond Ibrahim
9. septembra 2021
  Cirkev Spoločnosť

Ilustračný obrázok
zdroj: Flickr

Nová správa, ktorú 18. júla zverejnila Spoločnosť pre občianske slobody a právny štát (Society for Civil Liberties and Rule of Law), obsahuje štatistické údaje o pokračujúcom vraždení kresťanov v tejto západoafrickej krajine.

Uvádza, že počet bezbranných kresťanov, ktorých nigérijskí islamskí džihádisti a ich spolupracovníci z bezpečnostných síl za posledných 200 dní, teda od 1. januára do 18. júla 2021, rozsekali na smrť, sa zvýšil na 3 462, čo je iba o šesťdesiatosem úmrtí menej než bol celkový počet usmrtených nigérijských kresťanov za celý rok 2020, ktorý … (činil) 3 530 osôb. Za väčšinu vrážd sú zodpovední džihádistickí Fulbovia, ktorí za dvesto dní zabili najmenej 1 909 kresťanov, ďalej Boko Haram, ISWAP (Západoafrická provincia Islamského štátu) a moslimskí „Fulani Bandits“, ktorí spoločne zabili 1 063 kresťanov, zatiaľ čo nigérijská armáda, ku ktorej sa pridali nigérijské policajné sily a ďalšie zložky ozbrojených síl, majú na svedomí usmrtenie 490 kresťanov…

Počet kostolov, ktoré boli od januára 2021 ohrozené alebo napadnuté a zatvorené, zničené alebo vypálené, sa tiež odhaduje na približne 300, pričom džihádisti uniesli alebo zabili najmenej desať kňazov resp. pastorov… Osoby zodpovedné za protikresťanské masakry v krajine doteraz unikajú spravodlivosti, nie sú vyšetrované ani súdené, čo viedlo k pocitu beztrestnosti a opakovaným zverstvám. O preživšie obete a rodiny mŕtvych obetí nigérijská vláda neprejavuje veľký záujem – čelí preto ostrej kritike a vážnym obvineniam za spoluvinu na vraždách… Na severe džihádisti voľne operujú pod krytím a ochranou bezpečnostných síl; unášajú, zabíjajú a násilne konvertujú zajatých a nechránených kresťanov, rabujú, ničia alebo vypaľujú ich domovy a kostoly, modlitebne a školy.

Niektoré prípady zabíjania kresťanov v júli 2021 v Nigérii:

7. júla moslimskí militanti na motorkách vtrhli do dediny, kde zavraždili 18 ľudí a podpálili dva kostoly.

V nedeľu 11. júla pastieri z kmeňa Fulbov prepadli, zbili a sťali 46-ročného kresťanského otca a jeho sedemročného syna, keď sa večer vracali domov po cvičení zboru. Tí istí útočníci neskôr zabili aj miestnu ženu.

Sedemnásť našich ľudí zabili tento rok pastieri z kmeňa Fulbov (v našej dedine),“ uviedol vo vyhlásení miestny hovorca. „Medzinárodné spoločenstvo by nám malo prísť na pomoc, sme v ťažkom obkľúčení.“ Ďalší miestny obyvateľ a vedúci mládeže povedal: „Ako ľudia sme neustále vystavení útokom a zdá sa, že nikto nepočuje naše volanie o pomoc. Zdá sa, že zabíjanie našich ľudí sa stalo rutinou.

Na inom mieste toho istého 11. júla „bolo v južnom štáte Kaduna, kde prevažujú kresťania, zabitých osemnásť Nigérijčanov, keď podozriví islamskí militanti z kmeňa Fulbov vtrhli do dvoch dedín.“ Počas jedného z nájazdov kresťanskí dedinčania „spali, keď do dediny o druhej hodine ráno vtrhlo veľké množstvo ozbrojencov, … zabili deväť dedinčanov a zrovnali domy so zemou. Mnohí ďalší boli zranení.“

Celá dedina je v zmätku,“ povedali obyvatelia. „Ničenie zo strany podozrivých Fulbov je neuveriteľné. Tieto útoky sú pre nás príliš ťažké, nikto v našich komunitách nie je v bezpečí. Na jeho farmu už nikto nemôže ísť.“

24. júla moslimskí pastieri umučili na smrť kresťanského pastora, ktorého uniesli dva týždne predtým.

Dva roky po zavraždení kresťana zabili 28. júla teroristi z kmeňa Fulbov jeho syna. Potom sa počas pohrebu mladíka opäť objavili tí istí teroristi a spustili paľbu na prítomných. „Fulbovia (militanti) mi pred dvoma rokmi zabili manžela a vypálili dom,“ povedala neskôr Celina, vdova, ktorá teraz zostala bezdetná. „Pred tromi dňami mi zničili farmu, teraz mi zabili syna a môj dom opäť zhorel.“

Podľa správy z 23. júla „členovia Západoafrickej provincie Islamského štátu (ISWAP) v štáte Borno unášali kresťanských cestujúcich a moslimských nechávali na ceste pri zátarasách… (Už tri týždne teroristi zastavujú vozidlá… a unášajú motoristov a cestujúcich bez akýchkoľvek prekážok.“

Miestny úradník to spresnil: „Keď ISWAP unesie cestujúcich v autobuse, kresťanských cestujúcich drží v zajatí a moslimských cestujúcich prepustí, nie je to len raz, udialo sa to už niekoľkokrát a deje sa naďalej. Jednoducho zastavia auto, prepustia moslimov a kresťanov odvedú do buša, kde ich držia v zajatí. Nedávno zastavili vodiča autobusu a spýtali sa ho, koľko kresťanov je v autobuse, on povedal, že dvaja – vybrali si tých dvoch a ostatní pokračovali v ceste. Táto vec sa dostáva do inej dimenzie. Naši ľudia sa boja. Nemáme ani ochranku. Je to hrozné.

V súvislosti so všetkými týmito nekontrolovanými masakrami poslal biskup Matthew Hassan Kukah z katolíckej diecézy Sokoto naliehavú správu Výboru pre zahraničné veci Snemovne reprezentantov Spojených štátov amerických pre náboženskú slobodu, ktorej výňatok uvádzame:

Na kresťanoch sú kvôli ich viere páchané ohavné činy. Nie sú zriedkavé prípady kňazov, rehoľníčok či katechétov, ktorí boli unesení a prepustení až po zaplatení výkupného alebo boli jednoducho brutálne zavraždení. Kostoly, zdravotnícke zariadenia a fary sú zrovnané so zemou, bez akýchkoľvek provokácií zo strany kresťanov.

Napokon 5. júla moslimskí Fulbovia vtrhli do kresťanskej strednej školy a uniesli takmer 180 študentov. Podľa jednej zo správ: „Ozbrojení útočníci spustili divokú streľbu, prerazili múry strednej školy Bethel Baptist High School v Maraban Rido… a pod hrozbou použitia zbrane odviedli študentov zo školskej ubytovne.“ Odvtedy bolo prepustených niekoľko desiatok jednotlivcov, väčšina kresťanov však naďalej zostáva v zajatí.

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!